reklamı kapat

POPÜLER

Artık aynada iç organlarınızı görebileceksiniz [Video]

New Scientist dergisinin yayınladığı bir habere göre, bir grup Fransız araştırmacı, bir dizi işlem sonrası iç organları gösteren dijital bir ayna geliştirdi. Aynada vücudun görülebilmesi için kişinin PET scan’e ek olarak röntgen ve MR cihazlarında taramadan geçerek kemik ve organlarının yüksek çözünürlüklü görüntüsünü elde etmesi gerekiyor.

Elde edilen görüntülerin GPU yardımıyla animasyon haline getirilmesinin ardından kişi aynanın önüne geçtiğinde Microsoft Kinect kamerası eklemlerin hareketini takip ederek görüntüyü aynaya yansıtıyor, böylece iç organları gerçek zamanlı görüntüleme yapar gibi görmek mümkün oluyor.

İnsanların vücutlarını nasıl algıladığı ve bedenleriyle olan ilişkisini araştırmak üzere bu aynayı inşa eden Fransız ekip, yaptıkları bir deneyde 30 katılımcıyı ayna karşısında bırakarak tepkilerini ölçmüş. Ekibin açıklamasına göre katılımcıların üçte biri görüntülerden rahatsızlık duymuş ve başkalarının aynadaki görüntüyü görmesini istememiş.

Gelecekte teknolojinin daha da geliştirilmesiyle doktorların vücudun belirli bölgelerini hareketli modellerle görüntüleyebileceği ve örneğin operasyonlara hazırlık sırasında bu görüntülerden faydalanabileceği düşünülüyor.

VİDEO