reklamı kapat

POPÜLER

Sony PlayStation 5 LOG Tasarım

Artık çok net: “PlayStation 5 Pro kesin olarak geliyor”

Yeni bir paylaşım ile artık çok daha net. Yıl bitmeden önce kesinlikle bir PlayStation 5 Pro modeli karşımıza çıkarılacak.

Trinity” kod adlı yeni konsol, açık olarak görülen teknik dokümanlara göre grafik işleme gücünü 10.28 teraflop seviyesinden 33.5 teraflop seviyesine taşıyacak, PS5 Pro ile PS5’e oranla üç kata kadar daha iyi ışın izleme performansı sunulacak. Hatta bazı durumlarda ışın izleme performansının normal PS5’ten dört kart daha iyi olduğu aktarılan konsol, 4K 60 fps’i de hemen her yeni yapımda standart olarak verecek. Birçok oyunu 4K 120 fps açabilecek güçte olacak gibi görünen model, PlayStation Spectral Super Resolution (PSSR) isimli bir Sony imzalı teknolojiye de destek verecek. Bu DLSS ve FSR benzeri teknoloji, çözünürlüğü temelde düşük işleyecek ve daha sonra yapay zekadan yardım alarak yükseltecek. Böylelikle 4K oyun performansını hatırı sayılır oranda artıracak konsol, özel bir makine öğrenim mimarisini temel alacak ve özel bir yapay zeka işleme / çalıştırma birimine de sahip olacak. Sızan diğer bilgilere göre PS5 Pro modeli PS5’ten farklı olarak 448 GB/s (14 GT/s) değil 576 GB/s (18GT/s) hızında bellek taşıyacak (Burada yüzde 28’lik bir artıştan bahsediliyor), işlemcisi aynı olacak ancak 3.85 GHz saat hızına çıkabilecek (Bunun için bir High CPU Frequency Mode olacak) ve fiziksel disk sürücüsü gövdeden ayrılabilecek

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geliştiricilere çıkan ya da çıkacak oyunlarını PS5 Pro’ya uyumlu hale getirmesi için hali hazırda bildirimler gönderdiği aktarılan Sony, yeni konsolda firmalara 12.5 yerine 13.7 GB RAM kullanım izni de tanıyacak. Bundan önce ise “PlayStation 5 Pro Enhanced” rozetinin detayları ortaya çıkmıştı. Sony PlayStation 4 Pro konsolunu pazara sunduktan sonra, “Dünyanın en güçlü konsolunun tüm avantajlarından yararlanan oyunlar için PS4 Pro Enhanced rozetini arayın.” açıklamasını kullandığı “PlayStation 4 Pro Enhanced” rozetini karşımıza çıkarmıştı. İşte bunun bir benzeri yolda olan PlayStation 5 Pro için de kullanılacak.

PlayStation 5 Pro yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli