reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Google LOG Tasarım

Artık Google arama sonuçlarından daha fazla kişisel bilgi silinebiliyor

Yapılan yeni bir politika güncellemesi ile artık Google arama sonuçlarından daha fazla kişisel bilgi silinebiliyor.

Advertisement

İnternetin görünür yüzünü kontrol eden Google, arama sonuçları konusunda sürekli olarak güncellemeye gidiyor. Bu sefer yapılan son güncelleme ise direkt olarak kişisel bilgilere odaklanıyor. Firma yeni adımıyla beraber kişilerin arama sonuçlarına düşen ya da başka bir deyişle arama sonuçlarında görünmeye başlayan telefon numarası, e-posta adresi ve gerçek iş / ev adresi gibi verileri kaldırmasına izin veriyor. Daha önce arama sonuçlarına düşen kredi kartı numarası ya da banka numarası gibi verilerin kaldırılmasına aracılık eden Google, artık süreci daha geniş hale getiriyor ve bu oldukça güzel görünüyor.

Süreç için şirket “Kimliği tanımlayabilecek belirli bilgileri (PII) veya kişisel bilgi toplama içeriklerini Google Arama’dan kaldırma” başlığı altında şunu aktarıyor:Kimlik hırsızlığı, mali sahtekarlık, zarar amaçlı doğrudan iletişim veya belirli diğer zararlara yol açma olasılığı olan kimliği tanımlayabilecek bilgiler (PII) Google tarafından kaldırılabilir. Kişisel bilgi toplama olarak bilinen, iletişim bilgilerinizin kötü amaçlı bir şekilde paylaşılması durumu bu kapsama girer.”

Google, kaldırma talebini değerlendirebilmemiz için içeriğin aşağıdaki türde bilgilerle ilgili olması gerekir diyor ve şunları listeliyor:

  • -ABD Vatandaşlık Numarası, Arjantin Tek Vergi Kimlik Numarası, Brezilya Cadastro de pessoas Físicas, Kore Mukim Kayıt Numarası, Çin Mukim Kimlik Kartı vb. gizli resmi kimlik numaraları
  • -Banka hesap numaraları
  • -Kredi kartı numaraları
  • -Elle atılmış imzaların görüntüleri
  • -Kimlik belgelerinin resimleri
  • -Tıbbi kayıtlar gibi büyük ölçüde kişisel, kısıtlanmış ve resmi kayıtlar
  • -Kişisel iletişim bilgileri (fiziksel adres, telefon numarası ve e-posta adresi)
  • -Giriş yapmak için kullanılan gizli kimlik bilgileri

Peki kişisel bilgilerin Google’dan kaldırılması istemek nasıl talep ediliyor? Bu sorunun cevabı ve izlenmesi gereken tüm aşamalar direkt olarak buradaki resmi sayfada yer alıyor. Google’ın hazırladığı sayfada birkaç soruya cevap vererek içerik kaldırma sürecinizi rahatlıkla başlatabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada şunu mutlaka belirtelim. Google tarafından arama sonuçlarından kaldırılan içerikler, içeriğin yayınlandığı internet sitesinde ise kalmaya devam ediyor. Şirket doğal olarak sitelerin içeriğine müdahale edemiyor. Kişisel bilgilerinizi yayınlanan sitelerden kaldırmak için direkt olarak site sahibine ulaşmanız gerekiyor. Eğer bu konuda site sahibinden olumlu bir geri dönüş alamazsanız, yasal yollara başvurabilirsiniz. Bu konuda firmanın açıklaması şöyle:

“Google Arama’dan kaldırsak bile içerik web’de bulunmaya devam edebilir. Yani, söz konusu içerik barındırıldığı sayfada görülebilir veya sosyal medya, Google dışı arama motorları ya da başka yöntemlerle bulunabilir. Bu nedenle, sitenin web yöneticisiyle iletişime geçip içeriği kaldırmasını istemeniz faydalı olabilir.Web yöneticisiyle nasıl iletişime geçeceğinizi öğrenin.”

Google adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi