reklamı kapat

POPÜLER

Asus Eee PC T91

Netbook’lar hayatımıza girdiğinden bu yana mobilite kavramı kendi içinde yenilenirken, bu kavramın içinde bir de tablet PC’lerin kendini göstermeye başlamasıyla kullanıcılara kablosuz özgürlüğün yanı sıra bir de dokunma özgürlüğü getirildi. Bu iki özgürlüğün birlikte en iyi sunulduğu ortamlardan biri ise, Eee PC ailesinin yeni üyesi ve bu iki özgürlüğü sonuna kadar savunan kullanıcılar için geliştirilmiş bir ürün olan T91. Zira dokunma özgürlüğünü sonuna kadar destekleyen T91; şık tasarımı, hafifliği, uygulamaları ve dokunmatik ekranıyla beklentilerinizi karşılayacak türde bir ürün.

180 DERECE DÖNEBİLEN EKRAN
Sabırlı olmakta fayda var; elbette dokunmatik ekrandan ve özelliklerinden bahsedeceğiz, ancak bizden T91’in tasarımını pas geçmemizi beklemeyin. Oldukça minik boyutlara ve hafifliğe sahip T91, anlatılmayı hak ediyor. 8.9 inç genişliğinde bir ekrana sahip olan T91’i minik boyutu sayesinde istediğiniz rahatlıkta yanınızda taşıyabiliyorsunuz. Yaklaşık 2.5 cm’lik bir kalınlığa sahip olan T91’in ağırlığı ise, yalnızca 960 gram. Siyah ve beyaz renk seçenekleri bulunan T91’in ofisimize gelen modeli siyah renkliydi. Tamamı parlak piyano siyahı ile renklendirilmiş olan T91, böylece renk bütünlüğü sağlıyor. Üzerinde yer alan klavyesi ve touchpad alanı ise yine elbette kasanın boyutuyla aynı oranda küçük boyutlarla sınırlandırılmış, ancak özellikle tuş takımının kullanımı pek sorunlu değil. Tablet PC’lerden aşina olduğumuz üzere elbette T91’in de ekranı 180 derece dönebilen bir yapıya sahip. Ekranın hemen altında ise iki adet tuş bulunuyor. Bunlardan sol taraftaki tuş ile T91’i açıp kapatabiliyor, hemen yanındaki tuşu kullanarak da TouchSuite uygulamasına erişim sağlayabiliyorsunuz. TouchSuite uygulaması da ne mi? Artık vakti gelmişti; sizi aşağıya alalım.

UYGULAMA HAZİNESİ: TOUCHSUITE
TouchSuite ekranı, T91’in dokunmatik ekranından sonuna kadar faydalanmanızı sağlayan ve kullanışlı olduğu kadar eğlenceyi de savunan bir uygulamalar bütünü. Bu uygulamalar arasında ekrana çeşitli notlar bırakmanızı sağlayan Memos, fotoğraflarınızı düzenleyebileceğiniz ve yeni fotoğraf albümleri oluşturabileceğiniz FotoFun, yine notlarınızı alabileceğiniz bir başka uygulama olan Notepad, internetten radyo dinleyebilmenizi sağlayan Internet Radio ve daha pek çoğu bulunuyor. Bu uygulamaların ortak özelliği ise, yalnızca ekrana dokunularak kullanılabilmeleri. TouchSuite ekranında bulunan bu uygulamaların hemen altında bulunan düğme şeklindeki buton ise, bir uygulama çekmecesini açmaya yarıyor. Bu çekmecede bulunan uygulamaları alıp TouchSuite ekranı ilk açıldığında karşınıza çıkan uygulamaların olduğu bölüme atabiliyor ve bu sayede daha kolay erişim sağlayabiliyorsunuz. TouchSuite uygulaması ile ilgili bahsetmek istediğimiz diğer bir özellik ise, widget’ların bir arada toplandığı bir ekrana yer vermesi. Ancak bu ekran, TouchSuite uygulamalarının bulunduğu ekrandan farklı. Evet, TouchSuite uygulaması açıldığı andan itibaren her bir uygulamayı farklı birer ekran olarak ayrıştırıyor ve bu ekranlar arasında parmağınızı ekranda sürükleyerek geçiş yapabiliyorsunuz. Böylece ulaşabildiğiniz widget’ların bulunduğu ekranda pek çok widget bulabilir ve daha fazlasını kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

İSTEDİĞİNİZ GİBİ DOKUNUN
T91, Windows XP ile birlikte geliyor ve parmakla kullanımı kolaylaştırmak adına menü tuşları büyük olarak ayarlanmış. Bunu elbette ki istediğiniz takdirde değiştirebiliyorsunuz. Zira T91’i parmakla değil, bir stylus ile kullanmak da mümkün. Evet, T91 yanında bir stylus da getiriyor. Elbette dokunarak kullanmak isterseniz, pek de problem çekeceğinizi söyleyemeyiz. Çünkü dokunduğunuz alanda bir sapma olmuyor ve tıkladığınız yerin dışında istemediğiniz bir işlem gerçekleşmiyor. Bu arada TouchSuite’e bir ekleme yapmamız gerekli: Bazı uygulamalar beraberinde sanal klavye ile birlikte geliyor ve bu klavyenin boyutunu değiştirebiliyorsunuz. Böylece ekrana dokunarak yazı yazmak bir problem olmaktan çıkıyor. T91’in dokunmatik özelliği ile ilgili bahsedeceklerimizi sonlandırmadan önce şunu da söylememiz gerekli: Tamam, T91 touchscreen ekranıyla oldukça dikkat çekici ve başarılı bir ürün. Ancak tepki süresinin biraz daha hızlı olmasını beklerdik. Zira bir uygulama için tıkladığınızda uzun süre sonra gerçekleşmesi can sıkıcı olabiliyor.

DAYANIKLILIK ÖN PLANDA

Üzerinde 1.33 GHz hızında Intel Atom Z520 işlemci ile gelen T91, 1 GB değerinde bellek değerine sahip. Dayanıklılığı ön planda tutan T91, üzerinde 16 GB SSD’nin yanı sıra 16 GB SD karta yer vermiş. T91’in 20 GB Eee Storage alanı sunduğunu da bunlara eklersek, depolamayla ilgili pek sıkıntı yaşayacağınızı söyleyemeyiz. Son olarak T91’in ses konusundaki başarısından bahsetmek istiyoruz. SRS Premium Sound destekli hoparlörlere sahip olan T91, ister film olsun, ister müzik, sesin olduğu her alanda bir netbook’a göre oldukça kaliteli ses sunabiliyor.

TOUCHSUITE UYGULAMASITouchSuite uygulamasına ulaşmak için bu tuşa basmanız yeterli

FARKLI RENK SEÇENEĞİT91’in siyah renk dışında bir de beyaz renk seçeneği bulunuyor

SD KART DESTEĞİ
T91, 16 GB’lık SSD’nin yanında 16 GB’lık SD Kart ile birlikte geliyor

KATLANABİLİR TASARIM
Ekranı katlayabilir ve ekran görüntüsünü istediğiniz yöne çevirebilirsiniz

180 DERECET91’in ekranını 180 derece açıyla çevirebilirsiniz

TASARIM CAZİBESİBoyutları ve hafifliğinin yanı sıra T91’in tasarımı da oldukça şık

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Başarılı dokunmatik ekran, TouchSuite uygulamasının zenginliği, rahat kullanımı, hafifliği ve boyutları.

EKSİLER
Açıkçası arayüz biraz daha hızlı olsa daha iyi olurdu.

SONUÇ

İlk anda şık tasarımı, boyutları ve hafifliği ile ofisin bir anda gözdesi olan T91, ardından dokunmatik ekranı ve uygulamalarıyla beğeni kazandı.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci

• Intel Atom Z520 1.33 GHz

Ekran
• 8.9 inç dokunmatik (1024×768)

Ekran Kartı
• Intel GMA 500 MHD 8 MB

Bellek
• 1 GB DDR2

Sabit Disk
• 16 GB SSD
• 16 GB SD Kart
• 20 GB Eee Storage

Optik Sürücü

• Yok

Bağlantılar
• USB (2 adet), Bluetooth, Wireless
• Ethernet, Audio, Microphone
• VGA, Kamera, Kart okuyucu

Ses Çıkışı
• Stereo hoparlörler

Pil Ömrü

• Ortalama 5 saat

Boyutlar
• 225 x 164 x 25.2 – 28.4 mm

Ağırlık
• 960 gram

YORUMLAR