reklamı kapat

POPÜLER

Lenovo Ideapad Y550

Bu ay aslında bu sayfalarda karşınızda Ideapad Y650 olacaktı. Fakat son anda yapılan bir değişiklikle sayfa planında Y650’ye ayırdığımız sayfa, yerini Y550’ye bıraktı. Aslında ne var biliyor musunuz? Bu değişiklik çok da iyi oldu. Zira Y550’ye adeta hayran kaldık. Bir ‘multimedya merkezi’ olarak nitelendirebileceğimiz Y550 ile ‘multimedya tutkunları’ eminiz çok mutlu olacaklardır. Sözü fazla uzatmadan hemen aşağıya geçelim isterseniz, zira Y550 hakkında anlatılacak, konuşulacak çok şey var.

MULTİMEDYA MERKEZİ
Bir multimedya merkezini, multimedya merkezi yapan vazgeçilmez özelliklerden olan ekran genişliği ve yüksek kapasiteli donanım birimleriyle ilgili izlenimlere geçmeden önce, elbette vazgeçilmez unsurlardan olan tasarıma göz atmakta fayda var. Zira ilk anda Y550’nin şık tasarımına -özellikle de kapak zemininde kullanılan işlemelere- vuruluyorsunuz. Koyu kahve diye tabir edebileceğimiz bir rengin hakim olduğu Y550’nin kapağının dış zemininde, ayrıca ışığa göre kendini belli eden turuncu işlemeler kullanılmış. Lenovo’nun bu hamlesi oldukça yerinde olmuş. Doğrusu, Y550’ye fazlasıyla çekicilik katmış. Kapağın etrafında da turuncu renkli bir şerit kullanılarak kapaktaki işlemelere bir gönderme yapılmış. Ancak kapağı açtığınızda ekranın etrafının ve klavye bölümünün dokunmatik alanı dışındaki kısmının tamamen beyaz bir renkle kaplanmış olmasının bazı kişiler tarafından yadırganabileceğini düşünüyoruz. Zira Y550’nin incelemesi sırasında Y550’yi gören ofis sakinlerinin kimileri bu cesareti takdir ederlerken, kimileri ise kasanın tamamında kapakta kullanılan kahverenginin ağırlıkta olması gerektiği görüşünde birleştiler. Hatta içlerinden bazıları, tuş takımında mat bir zemin tercih edilirken, etrafındaki alanda kullanılan parlak zeminin yarattığı ton farkından dolayı göz zevkine hitap etmeyebileceğini söylediler. Dediğimiz gibi, tamamen zevk meselesi; kimileri beğenir, kimileri beğenmez. Ancak bu görüş ayrılıklarına yol açan bölümü bir arada değil de, ayrı ayrı incelersek, eminiz ki hem kullanım, hem de tasarım itibariyle beğeni kazanacaktır. Zira tuş takımının kullanımı oldukça rahat, temas hissi gerçekten beğeni kazanacak türde ve sağlam görüntüsüyle insanda yazı yazma isteği doğuruyor. Bunu neden mi söylüyoruz? Bazı dizüstü bilgisayar modellerinde yer alan tuş takımları yazı yazarken içeriye doğru fazlasıyla esniyor ve bu nedenle bir süre sonra yazı yazmak işkence halini alabiliyor. Tuş takımının etrafındaki parlak beyaz alana gelince, üzerinde yer alan ışıklı kısayol tuşları ve sağ tarafta yer alan ışıklı ‘ideapad’ logosu bu alana güç katıyor. Tuş takımının hemen üzerinde yer alan dokunmatik tuş takımı ise adeta tasarımı tamamlar nitelikte. Bu alandaki tuşların hem tepki süresiyle, hem de yine ışıklandırmalı olmasıyla tasarıma ve kullanım keyfine sağladığı katkı büyük. Son olarak touchpad alanına değinmek gerekirse, multi-touch trendini takip etmesinin yerinde olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu alanın biraz daha kaygan olmasını beklerdik, zira kullanım sırasında parmaklarınızı üzerinde rahat bir şekilde sürükleyemiyorsunuz.

GÜÇLÜ YAPI, SAĞLAM PERFORMANS
Y550, üzerinde yer verdiği özelliklerle de bir hayli ilgi çekici. 2.40 GHz hızında Intel Core 2 Duo P8600 işlemciye sahip olan Y550, ayrıca tam 2.297 MB hızına ulaşabilen ve yerleşik olarak 512 MB grafik belleği ayrılmış Nvidia GeForce GT 130M ekran kartı kullanıyor. 4 GB DDR3 bellek ve 500 GB gibi geniş bir disk alanıyla bu başarılı sistem özelliklerini destekleyen Y550, böylece oyun tutkunlarının gözdesi olacaktır. Zira yaptığımız testler sırasında günümüzün son oyunlarını ortalama konfigürasyon değerleriyle rahat bir şekilde çalıştırabildiğini gözlemlediğimiz Y550, maksimum değerlerde ise bazı oyunlarda çok nadiren frame atlaması yaşattı. 15.6 inç gibi geniş bir ekrana sahip olmasıyla oyun keyfini maksimum seviyeye ulaştıran Y550, sahip olduğu Dolby Home Theater ve kasanın hemen altında yer verdiği Subwoofer destekli hoparlörleriyle de üstün ses kalitesi sunuyor.

TEKNOLOJİ TAKİPÇİSİ

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere 15.6 inç genişliğine sahip ekranın parlak bir yapıya sahip olması pek çok dizüstü bilgisayar modelinden de aşina olduğumuz gibi, yansımalara karşı onu dayanıksız yapıyor, ancak rakiplerinden daha fazla değil. Bu arada Y550’nin ekranı, genellikle Apple MacBook’lardan bildiğimiz üzere kendini ortam ışığına göre ayarlayabiliyor. Bu sayede kullanım sırasında kullanıcıların edinebilecekleri göz yorgunluğunun minimum seviyede tutulması sağlanıyor. Ayrıca VeriFace, yani yüz tanıma sistemi gibi yine son trend teknolojik özelliklere de sahip olan Y550, ayrıca sahip olduğu ana parçalarının kurşun içermemesi ve Energy Star 4.0 uyumlu olmasıyla da, çevreyle iyi geçinmek isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilecektir. Tüm bu saydıklarımızı ve inceleme sırasında edindiğimiz, fakat yer darlığından dolayı yazıya dökemediğimiz onlarca olumlu düşünceyi göz önüne aldığımızda, dizüstü bilgisayar sahibi olmak isteyen kullanıcıların Y550’yi tercih etmemeleri için pek neden bulamayacaklarını düşünüyoruz.

MAKSİMUM PERFORMANS
Y550, sahip olduğu özellikleri ile oyun tutkunlarına da hitap ediyor

ŞIK TASARIM
Özellikle dış yüzeyindeki işlemeleriyle beğeninizi kazanacaktır

DOKUNMATİK TUŞ TAKIMI
Beyaz renkli alanın hemen üzerinde dokunmatik bir tuş takımı bulunuyor

BAĞLANTI SEÇENEKLERİ
Zengin bağlantı seçenekleri arasında HDMI da bulunuyor

SİHİRLİ EKRAN
Y550’nin ekranı, ortamdaki ışık miktarını ölçerek kendini ona göre ayarlıyor

KALİTELİ SES
Y550, Dolby Home Theater ve Subwoofer desteği ile üstün ses sunuyor

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR

Ekranın ortam ışığına göre parlaklığı ayarlaması iyi düşünülmüş. Sistem özellikleri ve ses kalitesi bakımından da oldukça başarılı.

EKSİLER
Touchpad alanı kullanım zorluğu yaşatabiliyor, parmak izi tutuyor.

SONUÇ
15.6 inç genişliğinde ekranı, başarılı sistem özellikleri, tartışmalı olduğu kadar da şık tasarımı, hoparlörleri ve daha pek çok başarılı özelliği ile mükemmel.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Core 2 Duo P8600 2.40 GHz

Ekran
• 15.6 inç HD Wide LED (1366×768)

Ekran Kartı
• Nvidia GeForce GT 130M 512 MB

Bellek
• 4 GB DDR3

Sabit Disk
• 500 GB

Optik Sürücü

• DVD Multi Recorder

Bağlantılar

• HDMI, USB (2 adet), Bluetooth
• Wireless, Ethernet, Audio, Microphone
• VGA, Kamera, E-Sata

Ses Çıkışı

• Dolby Home Theater destekli Stereo hoparlörler

Pil Ömrü
• Ortalama 3.5 saat

Boyutlar

• 385 x 253 x 34 mm

Ağırlık
• 2.8 kilogram

YORUMLAR