reklamı kapat

POPÜLER

Acer Ethos 8943G incelemesi

Mat gri renkli Ethos 8943G, fırçalanmış alüminyum malzemeyle kaplı. Touchpad alanı haricinde kalan tüm alan aynı mat gri tasarıma sahip. Bu haliyle gayet gösterişsiz olmasına rağmen bilgisayarın minimal tasarım detaylarının kendine has bir şıklık kazandırdığı da söylenebilir. Güçlü bir oyun ve multimedya bilgisayarı olduğuna dair duyumlar aldığımız Ethos 8943G’yi, performansını kendimiz tecrübe etmek için incelemeye başlıyoruz.

BEKLENEN PERFORMANS
Ethos 8943G’nin 18,4 inçlik ekranı, silindir şeklinde bir menteşeyle gövdeye bağlı. Bu silindirin üzerinde, en sağda açma kapama tuşu var. En sol tarafta ise iki minik tuş daha var. Bunlardan bir tanesi Acer’ın kendine has müzik, video ve fotoğraf görüntüleme arayüzü olan Acer Arcade Deluxe’ü açmaya yarıyorken üzerinde “P” harfi bulunan ikinci tuş ise Acer PowerSmart Manager’ı harekete geçiriyor. Bu modda ekran parlaklığını azaltmaktan grafik yongasını daha düşük bir hıza geçirmeye kadar güç tasarrufu sağlayacak her türlü ayar etkin hale getiriliyor. Cihazın sağ yanında üç tane USB, optik sürücü ve Ethernet girişleri bulunuyor. Sol yanda iki tane daha USB girişi (bir tanesi aynı zamanda eSata girişi olarak da kullanılabiliyor), HDMI ve VGA bağlantı noktaları var. Klavye ile ekran menteşesi arasında kalan bölümde Dolby Home Theatre destekleyen hoparlörler bulunuyor. 5.1’lik bir ses sistemi performansı sergilemesini bekliyoruz çünkü üzerindeki 5.1 Cinematic Surround yazısı bizi, Ethos 8943G’den çevresel ses alabileceğimiz konusunda ikna etti; deneyip göreceğiz. Klavye, konforlu olduğu kadar estetik de bir görünüme sahip. Ethos 8943G, büyük ekran boyutu sayesinde klavyede numerik tuş takımına yer verilebilen bilgisayarlardan biri. Test için çalıştırdığımız programlardan, oynadığımız oyunlardan ve izlediğimiz videolardan aldığımız geri bildirim bir dizüstü bilgisayar konfigürasyonu için oldukça iyiydi. Masaüstü oyun PC’leriyle yarışabileceğini iddia edemeyiz ama dediğimiz gibi Ethos 8943G, oyun, multimedya ve işlemciye yük bindirecek programlarda gayet iyi iş çıkardı; kendi sınıfı içinde en iyilerden biri olduğunu kanıtladı. Üzerinde 4 GB’lık RAM bulunan çift çekirdekli Intel i5 işlemciye sahip cihazın grafik kartı da ATI Radeon HD 5650. Performansı hakkında duyduklarımızın doğru olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

MULTİMEDYA ONUN İŞİ
Acer’ın kendi yazılımı olan video ve fotoğraf görüntüleme merkezi Arcade Deluxe, Windows’a ait Windows Media Center’ın muadili sayılır. Tabii ki onun daha gelişmiş versiyonu. Tek bir tuşla aktif hale getirilebilen Acer Arcade Deluxe, bilgisayarda yüklü olan tüm multimedya içeriğinizi görüntüleyip oynatabileceğiniz bir sistem. Cihazın hoparlörleri tek parça değil; sağda ve solda kalacak şekilde ortadan ikiye bölünmüş durumda. Genelde dizüstü bilgisayarların hoparlörlerine önyargılı yaklaşırız fakat Ethos 8943G bizi çok fena yanılttı. Ne duymak için kendinizi parçaladığınız hoparlörler kadar düşük ne de fütursuzca bağırmasına rağmen diyaloglardan hiçbir şey anlamamıza sebep olan hoparlörler gibi kalitesiz ses veriyor. Cihazın ne kadar ses verdiğini test etmeye çalışırken sessiz ofisimizde sesi sonuna kadar açarken gerçekten çekindik. Diyeceğimiz o ki evde, cihazı bir ses kaynağına bağlamaya gerek kalmadan filminizi izleyip albümlerinizi dinleyebilirsiniz.

İYİ / KÖTÜ
Açıkçası üzerinde Blu-ray sürücü olmasını beklerdik. Evet, Ethos 8943G daha çok oyun bilgisayarı olarak geçiyor. Ancak üzerindeki Dolby Home Theatre gücündeki hoparlörle 18,4 inçlik ekran, video ve film izlemeye gayet uygun özellikte. Ekranda Full HD görüntüleri neredeyse kayıpsız izleyebilmek mümkün. Ses kalitesi de haricen bağlayacağınız bir ses kaynağına ihtiyaç bırakmayacak düzeyde. Oynadığımız oyundaki grafiklerde de izlediğimiz filmlerdeki hızlı sahnelerde de gözümüzü rahatsız edecek hiçbir görüntü yavaşlaması ya da renk kaybı fark etmedik. Bir de Blu-ray oynatabilseydi yıldızlarına bir tane daha ekleyebilirdi.

ASIL YERİ MASA ÜSTÜ
Acer Ethos 8943G, Acer’ın yüksek performans arayanlar için ürettiği bir notebook. Donanımı oldukça yüksek. Konfigürasyonunun yeterliliğinden yana bir sıkıntısı da yok aslında. Ancak durum biraz farklılaşıyor çünkü 18,4 inçlik büyük ekranı ve 4,6 kilogramlık ağırlığı dolayısıyla Acer Ethos 8943G, bir dizüstü bilgisayardan ziyade masaüstü PC gibi görünüyor. Evde ya da ofisinizde kullandığınız asıl bilgisayar olması amaçlanarak üretilmiş çünkü daha evin bir odasından diğerine götürürken bile üşenebilirsiniz. Zaten mobilite konusunda bir iddiası da yok. Artık Acer’ın bu boyutta ve donanımda ürettiği multimedya notebook’larına alışkınız. Bu, evdeki oyun tutkunu genç ya da ajanstaki Adobe ustası grafiker; her ikisi için de
ehliyetli olan bir bilgisayar.

► Detaylar sayfa 2‘de