reklamı kapat

POPÜLER

Nokia’nın ilk MeeGo’lu cihazı N9 resmi olarak duyuruldu

Nokia’nın yeni CEO’su Stephen Elop, yıl içinde ilk MeeGo’lu Nokia modelini göreceğimizi söylemişti. Bu açıklaması doğru çıktı ve şirket Lankku adıyla da bilinen Nokia N9’u duyurdu. Tasarımıyla dikkat çeken telefon, neredeyse boydan boya uzanan, 854×480 çözünürlük veren 3,9 inçlik AMOLED bir ekrana sahip. Kasa üzerinde ses açma/kısma ve kamera tuşu dışında herhangi bir tuş bulunmazken kulaklık, USB ve diğer bağlantı noktaları telefonun üst kısmında yer alıyor. MeeGo işletim sisteminin 1.2 Harmattan versiyonunu kullanan cihaz, Qt 4.7 uyumlu uygulamalara sahip ve HTML5 desteği sunuyor.
Nokia N9
16 ve 64 GB hafıza seçeneklerine sahip olan Nokia N9, çizilmelere karşı dayanıklı polikarbonat alaşımlı kasasının altında 1 GB RAM bellek taşıyor. Bluetooth, GPS ve Wi-Fi gibi standart bağlantı türlerini pek tabii ki destekleyen Nokia N9, mobil ödeme sistemlerine bir yenilik getiren NFC teknolojisini de destekliyor. Nokia’nın kamera kalitesi malum; Nokia N9 da bu kalite çizgisini aşağı indirmiyor ve 8 megapiksellik geniş açılı, Carl Zeiss lensli bir kamera bulunduruyor. Düşük ışık koşulları altında çekim yapabilmek için F2.2 diyafram değerini kullanabilen kamera, 720p HD video kaydı da yapabiliyor. Boyutları 116,45 x 61,2 x 7,6-12,1 mm ağırlığı 135 gram olan Nokia N9, ses komutlarıyla kullanılabilen bir haritaya, sürüş uygulamasına, Webkit2 tabanlı bir tarayıcıya ve Facebook, Twitter ve RSS beslemeleri için özelleştirilmiş bir bildirim sistemine de sahip.
Nokia N9
Nokia N9’un içindeki MeeGo işletim sisteminin diğer işletim sistemlerinden ayrıldığı bir başka nokta ise kullanıcılara akıllı telefonlarında en sık kullandıkları özelliklere hızlıca erişim sunan üç ana ekrana sahip olması. Bu özellikler; uygulamalar, tüm bildirim ve sosyal medya içeriğine erişme ve etkinlikler arasında geçiş yapma olarak şekilleniyor. Yani, yeni Nokia N9 kullanıcı odaklı bir arayüze sahip. Yıl içinde piyasada olacağı belirtilen telefonun fiyatının yakın tarihte duyurulacağı söyleniyor.
Nokia N9
Nokia N9
Nokia N9