reklamı kapat

POPÜLER

Dizüstünde oyun: Yüksek performanslı oyun bilgisayarları karşı karşıya

Bilgisayar başında film ve müzik seanslarının yanında belki de en keyifli aktivite oyun oynamak takdir edersiniz ki. Bundan çok da uzakta olmayan bir geçmişte, bu alandaki tahtta tek başına büyük bir keyifle oturan masaüstü bilgisayarlar, şimdi dizüstü bilgisayarların gelişimiyle birlikte pek çok alanda olduğu gibi oyun kategorisinde de büyük bir çaresizliğe düşmüş durumdalar. Geniş ekranları, yüksek sistem özellikleri, gerektiğinde tanışabilir olmaları ve gerek konfor, gerekse tasarım konularına el atmaları nedeniyle dizüstü bilgisayarlar, günümüzde masaüstü bilgisayarlara göre kullanıcılara daha cazip geliyorlar hiç şüphesiz. Özellikle son dönemde bu kategorideki ürün ailelerini yenileyen firmalar, hemen bu sayfanın arkasında görebileceğiniz ‘oyun canavarları’ ile fazlasıyla iddialılar.

Evet, eskiden oyun konusunda masaüstü bilgisayarların eline su dökülmezdi. Aslında halen bir dizüstü bilgisayara sayılacak olan bin TL’ler bir masaüstü bilgisayarın parçalarına yatırılsa, ortaya çıkan sonuç kuşkusuz fazlasıyla tatminkar olacaktır. Fakat artık trend başka yönde işliyor. Konforun ve mobilitenin ön planda olduğu günümüzde artık konsollar oyun konusunda ‘bilgisayarlarla’ sıkı bir rekabet halinde. Galibinin belli olduğu bu savaş bir süre daha devam edecek; ardından neler olacağına hep birlikte şahit olacağız. Az önceki cümlede tırnak içinde belirttiğimiz kelimenin içindeyse ayrı bir savaş yaşanmakta ve bu da tahmin edersiniz ki masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar arasında gerçekleşmekte. Gerçi artık bitmiş bir savaş bu; sonucunu da bu dosyada açıkça görüyoruz. Tam dokuz farklı oyun canavarıyla karşılaşacağınız bu dosyada, türlü özelliklere ev sahipliği yapan her bir dizüstü bilgisayar tasarımıyla ve sunduğu konforla konuşulmaya aday. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan artık yavaş yavaş sizleri içeriye davet edelim ve bizler de bıraktığımız yerden oyuna devam edelim.

ALIRKEN DİKKAT!

İŞLEMCİ
Güçlü bir vücut için nasıl güçlü bir kalp gerekiyorsa, yüksek performans için de güçlü bir işlemciye ihtiyacınız olacak.
O nedenle işlemcinin gücüne dikkat edin.

EKRAN
Oyun kategorisinde ekranı
11 inç olanı da var, 18 inç’i göreni de. Burada tercih tamamen sizin, ancak görüntü kalitesine mutlaka önem verin.

EKRAN KARTI
Nvidia ve ATI’nin kıyasıya rekabet halinde olduğu bu bölümde göz önünde bulundurmanız gerekenler arasında yüksek performans ve ısı yönetimi geliyor.

BELLEK
Bellek desteği sistem performansı için olduğu kadar, paylaşımlı ekran kartlı sistemlerde de büyük önem gösteriyor. O nedenle belleğin halihazırdaki değeri kadar, gelecekte yükseltebileceğinizi düşünerek sunduğu maksimum kapasiteyi de göz önünde bulundurun.

SABİT DİSK
Sabit disk ne kadar geniş olursa olsun, emin olun size yetmeyecektir. O nedenle en geniş sabit disk seçeneğini gözünüze kestirin.

OPTİK SÜRÜCÜ
Konu oyun olunca optik sürücü de önem kazanıyor elbette. Bir kez Blu-ray’e bulaştınızsa, Blu-ray’li modeller, aksi halde DVD sürücüler ihtiyacınızı karşılayacaktır.

BAĞLANTILAR
Bağlantı zenginliği dizüstü bilgisayarınızı etkili bir şekilde kullanabilmek için önemli. Özellikle HDMI ve USB 3.0 bağlantılarına dikkat edin.

SES ÇIKIŞI
Konu oyun, yani multimedya olunca elbette ses çıkışı da önemli bir konuma yerleşiyor. Satın alma aşamasındayken bu özelliği mutlaka test edin.

PİL
Oyun bilgisayarı kategorisinde her ne kadar pil ömrü çok önemli olmasa da, mobil durumlarda bilgisayarını sıkça yanında taşıyanlardansanız size şunu söyleyebiliriz: Ne kadar uzun pil ömrü, o kadar özgürlük.

BOYUTLAR
Yine sık sık bilgisayarıyla hareket halinde olan kullanıcıların dikkat etmeleri gereken bu özellik, taşıyamayacağınız boyutlardan uzak durmanızı gerektiriyor.

AĞIRLIK
Bir önceki maddeyle aynı ölçüde değerlendirmeniz gereken ağırlık konusu, oyun bilgisayarlarında pek küçük rakamlardan oluşmuyor.

FİYAT
Yakın özelliklere sahip olup arada fiyat uçurumu oluşturan ürünlerin bulunduğu bu kategori, mükemmeliyetçilerin kesenin ağzını açmalamasını gerektiriyor.

ÜRÜN LİSTESİ ve KARŞILAŞTIRMA
Asus G73Sw
Sony VAIO VPCF13Z8E/B
MSI GT680
Acer Ethos AS5943G
Lenovo IdeaPad Y560
Toshiba Qosmio X500-11G
Dell Alienware M11x
HP Envy 14
Exper Karizma NC93K
Karşılaştırma Tablosu

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Dizüstünde oyun: Yüksek performanslı oyun bilgisayarları karşı karşıya” için bir cevap

  1. ömer dedi ki:

    gerçekten exper oyunlarda iyi mi ?? ve kaç bit bunlar teşekkürler…