reklamı kapat

POPÜLER

HTC’nin ‘akıllı’ dünyası

HTC Sense düne kadar bir arayüz olarak bilinirken bugün www.htcsense.com ile birlikte sadece bir kullanıcı arayüzü olmaktan çıkmış, aynı zamanda bir akıllı telefon yöneticisi halini almıştır. www.htcsense.com üzerinden akıllı telefonunuz ile ilgili güncellemeleri; telefonunuzu evde unutsanız dahi web arayüzü ile cevapsız çağrılarınızı, mesajlarınızı takip edebilir, mesaj gönderebilir, aynı zamanda telefonunuzu bir başka telefona yönlendirebilirsiniz. Telefonunuzu kaybetseniz bile uzaktan çaldırabilir, telefonunuzdan ümidinizi kestiyseniz üzerinde bulunan tüm bilgileri tek bir tuşla silebilirsiniz. HTCSense.com üzerinden HTC’nin geliştirmiş olduğu uygulamaları da indiremeniz de mümkün. Türkçe arayüzü ile kolay kullanım sunan HTCsense.com HTC akıllı telefon kullancılarının ilgisini çekmektedir.

2011 yılında, Türkiye pazarı bizim GO BIG ülkelerimiz arasında ön planda yer alan bir ülke. Özellikle akıllı telefona olan talep, bizi bu pazarda daha da agresif olmaya yöneltiyor. Bugüne kadar ürünlerin neden Avrupa lansmanlarından belli bir süre sonra Türkiye pazarına girdiği bize sıklıkla soruluyordu. Elbette bunun belli başlı sebepleri vardı: Bunların başında Türkiye cihaz ithalatında uyulması gereken ithalat regülasyonları ve aynı zamanda SMS 155 dediğimiz SMS’lerde Türkçe karakter desteğinin bulunma mecburiyeti, bununla beraber tabii ki ithalat süreci ve IMEI kayıtları yapılması gibi zaman süreçlerine tabiydik. Bugün bu süreci daha aza indirmiş durumdayız. 2011 yılı içinde çıkacak olan her HTC modelinin Avrupa lansmanının ardından Türkiye pazarında olacağının bilgisini vermek istiyorum. Bu bizim Türkiye pazarına ne kadar önem verdiğimizin bir göstergesi olacaktır.

Şu an halihazırda iki mobil işletim sistemi ile akıllı telefon üretimi gerçekleştiriyoruz. Bunlardan önde geleni olan Android işletim sistemi, diğeri ise Windows Phone 7. Android işletim sistemi çok kısa bir sürede açık platformun vermiş olduğu avantaj ile kendine çok sağlam ve kalıcı bir yer edindi ve bu sağlamlığı her geçen gün artırmakta. Android’in en büyük silahı olan Android Market tüm dünyada fırtınalar estirirken, maalesef Türk kullanıcıları Android’li telefonlarda Android Market ve YouTube keyfinden yaklaşık iki yıl mahrum bırakılmışlardı. Bunun sebebi de Google’ın, YouTube’un Türkiye’de yaşamış olduğu geçmiş tecrübelerden dolayı Android Market’in Türkiye için üretilen telefonlara konulmasına izin vermemesiydi. Bu tabii ki pazar açısından ciddi bir kayıptı fakat Google’ın 14 Şubat kararı ile Android Market bu tarihten sonra Türkiye pazarı için üretilen telefonlarda yerini alacak. Bu bizim için ve Türk kullanıcıları için inanılmaz güzel bir haber. Bu açılım ile beraber Android işletim sistemli telefonlara ilgi ve talebin çok daha yoğun olacağını söyleyebiliriz. Bilindiği üzere uygulama geliştiriciler, geliştirdikleri Android uygulamalarını diledikleri gibi Android Market havuzuna koyabilmekteler. Bu da beraberinde içeriği çok zengin bir uygulama havuzu ortaya çıkarmakta.

Diğer bir işletim sistemi olan Windows Phone 7 ise Avrupa’a beş dil ile çıktıktan sonra (İngilizce, Almanca, İtalyanca, Fransızca, İspanyolca) tamamen yenilenmiş mimari alt yapısı ve Xbox Live Client’ı ile mobil platformda farklı bir yer edinmek için hızını kesmeden ilerlemeye devam ediyor. Microsoft Windows Phone 7 ile Windows Mobile politikasını tamamen değiştirerek, kapalı kaynak politikasına geçerek, üreticilerin bu mimari üzerindeki esnekliğinide ortadan kaldırdı bir anlamda. Yerelleştirme dediğimiz dil işletim sistemi lisanı tamamen Microsoft tarafından yapılır duruma gelmiş durumda. Geçtiğimiz eylül ayında lansmanı yapılan Windows Phone 7, hala Türkçe yerelleştirmeye sahip değil, bu yüzden HTC’nin Windows Phone 7 işletim sistemli akıllı telefonlarını Türkiye pazarında göremiyoruz. Beklentimiz 2011 sonlarına doğru Microsoft’un Türkçe üzerine yoğunlaşması ve HTC’nin biribirinden farklı ve mühendislik harikası telefonlarını Türkiye pazarında görebilmek.

2011 yılında akıllı telefon kullancılarını büyük HTC sürprizleri bekliyor. Biz farklı olmanın ve fark yaratmanın, mühendislik ilminde yaratıcı olmanın ne demek olduğunu bugüne kadar sunmuş olduğumuz akıllı telefonlarımızla siz değerli kullanıcılara gösterdik. Bundan sonra bunun çok daha fazlasını yapabileceğimizi sizlere göstermeye devam edeceğiz.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“HTC’nin ‘akıllı’ dünyası” için bir cevap

  1. Ozan AVŞAR dedi ki:

    HTC nin Türkiye hakkında düşünceleri heyecan ve umut verici gerçekten.Ayrıca
    2011 de çıkacak her telefonun çok kısa sürede Türkiyede satışa sunulması düşünülüyor. Ancak Dünya Mobil Kongresinde (şuba ayı) tanıtılan inredible s modeli mayıs ayının ortalarına gelmiş olmamıza rağmen satışa sunulamaması da bir yandan düşündürücü !