reklamı kapat

POPÜLER

Stacking incelemesi

Tim Schafer, oyun dünyasına aşina olanların unutamayacağı bir isimdir. Yıllar boyunca bize güzel hikayeler anlatmış, anlattığı bu güzel hikayeleri hep en yaratıcı şekilde oynattırmıştır bizlere. En son Brütal Legend gibi gündemden hızla düşmüş ama muhteşemliğinden hiçbir şey yitirmemiş olan bir oyun hediye etmişti bizlere. Şimdiyse PlayStation Network üzerinden edinebileceğiniz, masalsı atmosferi ve bağımlılık yapıcı oynanışıyla Stacking’i sunuyor bizlere.

MASAL DİNLEMEYİ ÖZLEDİNİZ Mİ?
Stacking’de endüstri çağının olanca sertliği ve soğukluğuyla yaşandığı bir çağdayız. Bu dönemin en nemrut suratlarından biri olan The Baron, zorla çocukları çalıştırmakta. Tamamen ortadan kaybolan Blackmore ailesinin en küçük üyesi olan Charlie ise ailesinin köle olarak çalıştırıldığını öğreniyor. Bu durumun küçük bir çocuk üzerindeki etkisini düşünün. Cesur Charlie ise hem Baron’un hükümdarlığına bir son vermek hem de diğer çocukların ve ailesinin köle olarak çalıştırılmasını değiştirmek için harekete geçer. Oyunun konusu kabaca bu şekilde ancak bu hikayeyi bütünleyen en önemli özellik grafikler. Stacking’de tüm karakterler matruşka bebeği gibi tasarlanmışlar. Kulağınıza hoş gelmedi mi? Onları bir de oyun içinde görmelisiniz. Emin olun en sıkı oyunda bile, oyun içindeki karakterlerin profili bu kadar iyi çizilmemiştir. Her bir karakterin çizimi ve portresi son derece özenli çalışılmış. Oyunun bu grafik teması direkt olarak oynanışı da etkiliyor elbette ki. Küçük Charlie Blackmore olarak, diğer büyük bebeklerin içlerine atlayıp onları kontrol edebiliyoruz. Oyun da tam bu noktada başlıyor.

BULMACALARDA KAYBOLMAK
Oyunun her bir bölümü kocaman bir bulmaca olacak şekilde tasarlanmış. Charlie, diğer bebekleri kontrol edebilme yeteneği sayesinde bu bulmacaları çözüyor olacak. Peki, nasıl? Oyundaki bazı bebeklerin özel yetenekleri bulunuyor. Charlie olarak bu bebeklerin kontrolünü ele geçirdiğiniz anda bu özel yetenekleri kontrol edebilmeye başlıyorsunuz. Örneğin, bazı bebekler kilitli olan kapıları açabiliyor. Bazılarıysa Charlie’nin ulaşamadığı yerlere ulaşabilmesini sağlıyor. Oyundaki temel amaç bu özel bebeklerin yeteneklerini kullanarak bölümler içindeki bulmacaları çözmek ve Charlie’nin ailesine kavuşmasını sağlamak. Stacking’de ayrıca bir sürü yan görev, toplanacak eşya ya da gizli özel bebekler bulunuyor. Bölümler içindeki bu yan işleri yapmak da ayrıca büyük bir keyif ve oyunun ömrünü uzatan önemli bir etken.

SAYFALARI ÇEVİRİRKEN…
Tim Schafer oyunlarını takip edenler, onun ne kadar yenilikçi biri olduğunu bilir. Stacking de üstadın oyun portföyünde bir istisna oluşturmuyor. Son derece sıcak bir hikaye, iyi işlenmiş karakterler ve yaratıcı oynanış, Stacking’de bir bütünün parçalarını oluşturan son derece önemli özellikler. Mutlaka denemenizi öneriyoruz. Şayet önyargılarınızı kaldırabilirseniz, çok ama çok eğlenceli saatler sizi bekliyor olacak. Eski oyunlar aslında tam da burada, yanı başımızda ama ayırt edebilen gözler için.

► Detaylar ve puan tablosu sayfa 2‘de