reklamı kapat

POPÜLER

HP TouchSmart IQ500

KARŞISINDA BÜYÜLENECEKSİNİZ
IQ500 hakkında bahsedilmesi gereken o kadar çok şey var ki… Öncelikle karşısında adeta büyülendiğinizi ve kendinizi ona bakmaktan alamadığınızı söylememiz gerekli sanırız. Zira tüm başarılı konfigürasyon öğelerini 22 inç genişliğinde ve yalnızca 84 mm kalınlığındaki ekranının içinde barındırması ve bununla birlikte zarafetten ödün vermemesi büyülenmeniz için iyi bir neden diye düşünüyoruz. Elbette bu parlak ve görüntüyü en kaliteli haliyle size yansıtan geniş ekrana dokunabilme imkanınızın olması da bir başka iyi neden. Tarafınızdan dokunulmayı bekleyen ekranın hemen altında bulunan hoparlör bölümünün verdiği kaliteli ses ise bu nedenlerden bir başkası. Söylenecek çok şey var, farkındayız; fakat sanırız şimdi sakin olmalı ve baştan başlamalıyız.

ÇALIŞMA MASANIZI SÜSLEYECEK
Söylediğimiz gibi, IQ500’ün 22 inç genişliğinde dokunmatik özellikle donatılmış parlak bir ekranı bulunuyor. Ekranın sağ ve sol bölümlerinde, içinde TV çıkışı da bulunan zengin bağlantı seçenekleri ve alt bölümünde de kulaklarınızın pasını silecek türden hoparlörler konumlandırılmış. Tamamı parlak piyano siyahı ile renklendirilmiş olan IQ500’ün renk bütünlüğünü kıran, ancak böylelikle cazibesine cazibe katan gümüş renk, IQ500’ün kenarlarını çevrelemiş durumda. Ayrıca, ekranı masaya sabitleyen stand da yine gümüş renkte tasarlanmış. ‘Sabitleyen’ diyoruz, zira standın ayakları yere iyi basıyor, IQ500’ün dengesini iyi koruyor. Bununla birlikte ayarlanabilir olmasıyla ekranın açısını değiştirebilmenizi de sağlayan stand, böylelikle IQ500’e ergonomik bir yapı kazandırıyor. IQ500, her ne kadar dokunmatik bir ekrana sahip olsa da, yanında birer adet de kablosuz klavye ve fare getiriyor. Elbette onlar da yine IQ500 gibi siyah renkli. Unutmadan, koltuğundan rahatsız olmak istemeyenler için uzaktan kumandası da var. IQ500, böylelikle dilerseniz yerinizden kıpırdamanıza dahi gerek bırakmıyor.

ÇEKİNMEYİN, DOKUNUN
Şimdi kapasitif ekrana biraz daha yaklaşalım ve nerelere, nasıl dokunabildiğimize bakalım. Öncelikle şundan bahsetmeliyiz ki, IQ500, sunduğu dokunmatik özelliğini had safhada kullanabilmenize imkan tanıyan ve multimedya öğelerinin her birine hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilmenizi sağlayarak düzeninizi koruyabilmenizi amaçlayan yazılımlarla birlikte geliyor. Kendisi gibi HP TouchSmart ve Windows’un getirdiği Windows Media Center yazılımları ile müziklerinizi, videolarınızı ve resimlerinizi düzenleyebilir, sesli ya da yazılı notlar bırakabilir, DVD yazdırabilir, televizyon izleyebilir, oyun oynayabilir ve daha pek çok multimedya öğesiyle eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz. Elbette tüm bunları ve daha fazlasını sadece dokunarak ya da uzaktan kumandanız ile koltuğunuzda otururken gerçekleştiriyorsunuz. Peki, hepsi bu kadar mı? Elbette değil! Çalıştıracağınız uygulamaları sadece ekrana dokunarak yönetebilir ve klavye ile fare kullanımına veda edebilirsiniz. Evet, klavyeye de… Zira IQ500, içerdiği sanal klavye uygulaması sayesinde ekrana dokunarak yazı yazabilmenize de imkan tanıyor. Bunun yanı sıra ‘Pen Flicks’ adındaki uygulamasıyla da, ekranın üzerinde parmağınızı çeşitli yönlere doğru sürüklediğinizde hangi işlevlerin yerine getirilmesi gerektiğini belirletebiliyorsunuz. Ve belirtmeliyiz ki, fazlasıyla yararlı olan bu uygulama sayesinde işlemlerinizi oldukça hızlı şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

ETKİLEŞİM HAD SAFHADA
Üzerinde 2.16 GHz hızında Intel Core 2 Duo T5850 işlemci, 256 MB’ı sabit, fakat 2047 MB hızına ulaşabilen Nvidia GeForce 9300M GS ekran kartı, 4 GB bellek ve 500 GB sabit disk gibi güçlü konfigürasyon öğeleri bulunduran ve bu öğelerin birleşiminin gücüyle çalıştırdığınız uygulamaları 22 inçlik geniş, ferah ve renkleri tüm canlılığıyla yansıtan dokunmatik ekranıyla kullanımınıza sunan IQ500, oyunlarda gösterdiği başarının yanı sıra, dokunabilirlik özelliğini oyunlara taşımasıyla da, sunduğu görüntü ve ses kalitesiyle yarattığı atmosferi perçinliyor. Ancak bu özellik her oyunla tam olarak uyum sağlamıyor; bazı oyunlarda menü içinde dolaşırken bu özelliği kullanabiliyor, bazılarında ise kullanamıyorsunuz. Elbette buna oyun içindeki davranışlarınız da dahil. Mesela, Tom Clancy’s H.A.W.X’ta uçağınızın yönünü parmağınızı ekranda dolaştırarak tayin edebiliyorsunuz, ancak oyun içi menüde ekrana dokunmanızın bir etkisi olmuyor. Call of Duty: World at War’da ise, bu özelliği hem menü içinde, hem de oyun sırasında kullanabiliyorsunuz. Ancak şimdiden söyleyelim, her ne kadar parmak hareketiyle düşmanları kurşun yağmuruna tutmak bir hayli keyifli olsa da, dokunurken oldukça hassas davranmak gerekiyor. Aksi halde sadece düşmanlar değil, etrafınızda kim var kim yok bir anda kurşuna diziliyor. Bu arada söylemeliyiz ki, IQ500’ün oyunlardaki performansını beğendik. Her ne kadar CoD: WaW’da tüm video konfigürasyon öğeleri açıkken ciddi anlamda FPS kaybına uğrasak da, bu özelliklerin bazılarından fedakarlık ederek iyi bir performans alabiliyorsunuz. Tom Clancy’s H.A.W.X’ta ise, CoD: WaW’dan daha iyi sonuçlar aldığımızı ve gölgeler, yansımalar ve modellemeler ile kaplamaların kalitesi gibi video konfigürasyonlarının neredeyse tümünün açık olduğu durumlarda dahi nadiren frame atlamalarına rastladığımızı söylemeliyiz. Bu haliyle de yeterli, ancak daha iyi performans alınabilmesi açısından keşke IQ500’ün işlemci ve ekran kartı hızı biraz daha yüksek olsaymış. Zira büyük ekranda dokunarak oyun oynamak çok, ama çok keyifli. Tahmin edersiniz ki, IQ500 ile ilgili anlatacaklarımız henüz bitmedi. Devam ediyoruz, ancak önce başka bir platforma geçmemiz gerekli. Buraya kadar edindiğimiz ve sayfa planımız gereği ayrılan alanın müsaade ettiği kadarını yazabildiğimiz izlenimlerimiz, IQ500’ün beraberinde getirdiği Windows Vista’nın bizlere sunduğu kadarıyla sınırlıydı. Sınırlar ihlal edildiğinde anlam kazanır, öyle değil mi? O halde buyurun Windows 7 Ultimate’e…

WINDOWS 7 İLE UYUM İÇİNDE
Multitouch desteği ile beraber gelen Windows 7’nin, bu özelliği destekleyen IQ500’ün üzerinde nasıl duracağını ve bu ikilinin bizlere nasıl bir deneyim yaşatacağını merak ederek Windows 7’ye terfi ettirdiğimiz IQ500, Windows 7 ile beraberken daha iyi bir performans sunuyor. Zira multitouch özelliğiyle gelen, ancak bu özelliğini üzerinde Vista kuruluyken törpülemek zorunda kalan ve sizleri tek parmakla işlem yapmaya iten IQ500, Windows 7 ile diğer parmaklarınıza da adeta hayat veriyor ve böylelikle işlemlerinizi çok daha basit ve büyük bir etkileşim içinde gerçekleştirmenizi mümkün hale getiriyor. Pek çoğumuzun iPhone’dan alışkın olduğumuz üzere, özellikle resim boyutlandırmada, döndürmede, dosya taşımada veya internet üzerinde dolaşırken kullandığımız parmaklarımızı, aynı şekilde bu kez IQ500’ün ekranında dolaştırarak bu işlemleri büyük bir kolaylıkla yerine getirebiliyoruz. Bu arada aynı resimlerde olduğu gibi, internette dolaşırken de görüntülediğiniz sayfaya iki parmağınızı kullanarak yakınlaşıp uzaklaşmak mümkün. Ayrıca; mesela bir dosya ikonunun, bir resmin veya bir internet sitesindeki istediğiniz bir metni parmağınızı ekranda sürükleyerek seçili hale getirdikten sonra, yine parmağınızı seçili alanın üzerinde bir süre basılı tutarak sağ tuş menüsüne ulaşabilir ve böylece sağ tuş menüsünün sunduğu; kes, kopyala, yapıştır ve diğer komutlara rahatlıkla erişim sağlayabilirsiniz. Bununla beraber multitouch desteğine sahip özel yazılımlarınız varsa, bu özellikten daha iyi bir şekilde yararlanabilmeniz de mümkün elbette. Zira IQ500 size bu imkanı sunuyor; pek çok alanda olduğu gibi başarısını bu alanda da sürdürüyor ve sizi büyülemeye devam ediyor. Ta ki, siz parmağınızı ekranında çekene, tüm cazibesine sırtınızı dönene dek. Ancak bunu kim ister ki?

HP TOUCHSMART

HP TouchSmart arayüzü ile multimedya keyfini dokunarak sürebilirsiniz

YEKPARE GÖVDE

Tüm bileşenlerine sadece 84 mm kalınlığındaki yekpare gövdesinde saklıyor

GRUP ÜYELERİ

IQ500’ün yanında uzaktan kumanda, kablosuz klavye ve fare de yer alıyor

ÇEVRE IŞIĞI

Çevre ışığı lie üç farklı seviyede aydınlatma sağlayabilirsiniz

HİSSEDEREK OYNAYIN

Dokunmatik ekran sayesinde oyunlara dokunarak etkileşim sağlayabiliyorsunuz

SLIMSLOT OPTİK SÜRÜCÜ

Mac’lerden tanıdığımız gibi bir optik sürücü kullanan IQ500 böylece daha kullanışlı

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Başarılı dokunmatik ve kaliteli görüntü sunan ekran, şık ve ince tasarım, zengin bağlantı seçenekleri, kaliteli ses sağlayan hoparlörleri.

EKSİLER
Daha iyi bir performans alabilmek için işlemci ve ekran kartı hızının biraz daha yüksek olmasını isterdik doğrusu.

SONUÇ
Alışkanlıklarınızı değiştirmek ve buna klavye ile fareyi ortadan kaldırmakla başlamak istiyorsanız, IQ500 sizi bekliyor. Ayrıca, üstün özellikleri ve tasarımıyla etkileneceğinizi de belirtmeliyiz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Core 2 Duo T5850 2.16 GHz

Ekran
• 22 inç dokunmatik ekranlı LCD panel (1680×1050)

Ekran Kartı
• Nvidia GeForce 9300M GS 256 MB

Bellek
• 4 GB DDR2

Sabit Disk
• 500 GB

Optik Sürücü
• SuperMulti 8X SATA Slimslot DVD Drive

Bağlantılar
• USB (5 adet), Wireless, Ethernet, Bluetooth
• Audio In / Out, mikrofon, Kart okuyucu
• TV girişi, S-Video, IR Reciever,
• FireWire (IEEE 1394)

Ses Çıkışı
• Stereo hoparlörler

Boyutlar
• 535 x 84 x 442 mm

Ağırlık
• 10.7 kilogram

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“HP TouchSmart IQ500” için 3 cevap

 1. burakyilmaz dedi ki:

  HP’nin bu urunu bilgisayar kullanimini dahada eglenceli ve keyifli hale getirmis dusuncesindeyim. Bence Apple firmasinin machintosh uzerindeki bir sonraki adimi dokunmatik ekran olmali.. Calisirken yada oyun oynarken biraz yorucu olabilir ama alternatif mause olusu ic rahatlatici..

 2. seq0 dedi ki:

  Burak Sana aynen katılıyorum .HP birde dedigin gibi dokunmaktık ekranlı cıkarsa ben dusunmeden alıcak ılk musterısıyım.:)

 3. burakyilmaz dedi ki:

  Merhaba Seq0,
  Sanirim kucuk bir ayrintiyi atlamissin. HP’nin cikarmis oldugu yukaridaki urun dokunmaktik ekran olmakla birlikte ayrica cok da etkileyici bir makina. Hatta o kadar etkileyici ki işim geregi mac kullanicisi olmama ragmen ben bile bu makinayi almayi aklimdan gecirdim. Ancak sonrasinda pek mantikli gelmediginden bu dusunceyi kafamdan atmak zorunda kaldim.. Ama daha oncede dedigim gibi Apple firmasi urettigi macintosh’larda boyle bir adim atarsa ilk musterisi olmasamda mutlaka almayi dusunurdum.. 🙂