reklamı kapat

POPÜLER

good game documentary

E-spor dünyasına bir adım daha yaklaşın [Video]

Oyun dünyasının en önemli alanlarından biri olan e-sporu ne kadar biliyoruz? Oyuncuların yaşadıkları, çalışma planları, tepkileri, hayranları… Dışarıdan izlediğimiz ya da hiç bilmediğimiz bu alanı daha iyi tanımak için yeni bir fırsat doğdu, çünkü e-spor üzerine bir belgesel daha geliyor.

Turnuvalar, izleyiciler, ödüller… Profesyonel oyuncuların içinde olduğu bu dünya evde oyun oynamaya pek benzemiyor. Bir anda kitlelere ulaşan oyuncular aslında sizden çok da farklı insanlar değil. Belki sizden daha iyi oynuyorlar, belki de sizden daha şanslılar. Hayatlarını oyuna adayan, bunun için tarifsiz vakit harcayan oyuncuların aslında “oynayarak para kazanmak”tan daha fazlasını yaptığını ise çoğumuz göz ardı ediyoruz. Bu noktada pek çok şeyden vazgeçen oyuncuların motivasyonlarının ne olduğu, yaşam tarzlarının neye dönüştüğü ile ilgili bir yapım, e-sporun yayılma hızı göz önüne alınınca bir gerekliliğe dönüşüyor.

free-to-play-the-movie-documentary
Halihazırda böyle bir adım Valve’den geçtiğimiz ay gelmişti aslında. Çekmiş oldukları Free to Play belgeselinden ve elde ettiği başarıdan bahsetmiştik. Profesyonel oyuncularla ve turnuvalarla ilgili hazırlanan bu belgesel bir hafta gibi bir sürede 5,5 milyon insana ulaşmıştı. 75 dakika süren bu yapım oyun dünyasının dahil olmadığımız kısmını anlatıyordu.

Şimdi benzer bir belgesel daha geliyor. Yönetmenliğini iO9’da yazarlık yapan Mary Ratliff‘in üstlendiği bu belgesel Evil Geniuses organizasyonunun StarCraft II ekibi üzerinden işleri inceliyor. Oyuncularla bir yıl boyunca bu belgeseli hazırlayan ekip, profesyonel yaşamın zorluklarına da dikkat çekiyor. Good Game ismini taşıyan bu belgesel’in Evil Geniuses’ın StarCraft II ekibini takip edenler için de farklı bir önemi var çünkü ekip üyelerinden Greg “IdrA” Fields geçtiğimiz yılın sonlarına doğru takımdan atılmış.

Belgeseli Devolverflix‘in Twitch sayfasından izleyebilirsiniz.

VİDEO

İLGİLİ HABERLER