reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

angry birds

Oyunculara öfkeli kuşlardan bıkkınlık geldi

Bir zamanlar ortalığı sallayan mobil oyun Angry Birds zamana yenik düşüyor. Rovio Entertainment tarafından hazırlanan oyunlar artık eskisi kadar satmıyor.

Advertisement

Hızla büyüyen mobil oyun pazarının yakın geçmişteki en güçlü isimlerinden biri olan Angry Birds artık eskisi kadar popüler değil. Aslında mobil oyun pazarında keşfedilmeniz ve belirli, sabit bir kitleye ulaşmanız hem oyununuza hem de şansınıza bağlı. Çok saçma bir oyun bile bir anda viral şekilde hızla yayılırken çok kaliteli bir oyunu kimse fark etmeyebilir ve oyun binlerce uygulama arasında kaybolabilir.

Angry birds
Angry Birds bu kötü sonla karşılaşmadı. Sempatik karakterler, dokunmatiği oldukça etkili kullanan bir oyun dinamiği ve oyunun sürekli gelişip değişiyor oluşu onu bir adım öne çıkaran detaylardandı belki de. Ücretli bir uygulama olmasına rağmen bir anda parlayan oyun daha sonra karakterlerin peluş oyuncaklarından bilgisayar oyununa kadar aldı yürüdü. Daha da iyisi Star Wars gibi bir filmi kendi formatına uygulayarak başarısını cilaladı.

Angry birds
Kendi içinde değişen alanlarla aslında oyunun üzerinde ne kadar kafa patlatıldığı da çok belli oluyor. Yani çıkan bunca oyun hep aynı formatta olmadı sonuçta. Kuşlar uzaya çıktı, su altına indi, her yeni mekan farklı bir zorluk ve işleyiş oluşturdu ama bu kızgın kuşların başarısını sürdürmeye yetmedi. Rovio Entertainment’ın elde ettiği kar geçmiş yıllara göre ciddi bir düşüş yaşıyor. İnsanların artık farklı Angry Birds temalarından ziyade farklı yapıda bir oyun istediği, şirketin bu seneki kar oranlarından da rahat bir şekilde okunuyor. Tabii bu konuyu firma şimdilik sorun ediyor gibi durmuyor çünkü birden fazla alana yaptıkları yatırımlar üzerinden belirli bir gelirleri hala bulunuyor. Ancak bu, firmanın bir süre sonra yenilik yapması gerekeceği gerçeğini de değiştirmiyor.

Flappy Bird, 2048 ve hatta Candy Crush (evet hala Candy Crush) gibi oyunların çok gerisinde kalan Angry Birds ışıltılı günlerini geçmişte bırakırken, Rovio Entertainment’ın belki de farklı bir konsept ile kaybettiği kitleyi geri kazanma vakti gelmiştir, ne dersiniz?