reklamı kapat

POPÜLER

Angry Birds Rovio

Angry Birds’ün arkasındaki isim Rovio, Sega tarafından satın alındı

 - Güncelleme: 17 Nisan 2023 11:31

İddialar gerçek çıktı. Yeni neslin çok fazla bilmediği Angry Birds mobil oyun serisinin geliştiricisi olan Rovio, Sega tarafından satın alındı.

Akıllı telefon patlamasının yaşandığı dönemde en çok oynanan mobil oyunların başında kesinlikle Angry Birds geliyordu. Bir dönem dünyanın en çok bilinen ve en çok para kazandıran mobil oyunlarından olan öfkeli kuşların arkasındaki isim Rovio, geçtiğimiz hafta 1 milyar dolara Sega tarafından satın alınacak haberiyle ses getirmişti. Bugün aktarıldığı kadarıyla iki isim satış konusunda 706 milyon euro üzerinden anlaşma sağladı. Rovio daha önce İsrailli mobil şirketi Playtika tarafından 800 milyon dolara satın alınmak üzere görüşmelerde bulunmuş ancak bu görüşmeler geçen ay sona ermişti. Sega, daha önce de aktardığımız üzere oyun firması satın alımlarına kesinlikle yabancı bir isim değil. Büyük isim geçtiğimiz yıllarda Company of Heroes oyununun geliştiricisi Relic Entertainment, Two Point Campus oyununun geliştiricisi Two Point Studios ve Persona oyununun geliştiricisi Atlus dahil olmak üzere birkaç şirketi bünyesine katmış bir dev konumunda bulunuyor. Peki Sega neden büyük bir para harcayarak Rovio firmasını satın aldı? Rovio geride bıraktığımız yıl tüm oyunlarının toplamda beş milyar kez indirildiğini açıkladı. Yani Rovio halen çok ciddi bir kitleye ulaşıyor ve mobil oyunlarıyla büyük paralar kazanmayı sürdürüyor. Aynı zamanda şirketin çok tecrübeli bir ekibi de bulunuyor, mobil oyun sektörü gelir konusunda diğer platformları geride bıraktığı için çok talep görüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Angry Birds bizim gündemimize bundan önce bir efsanenin diriltilmesi ile gelmişti. Rovio, “Rovio Classics” adı altında ilk çıkan orijinal Angry Birds oyununu yeniden iOS ve Android için satışa sunduklarını duyurmuştu. Bu oyunu elbette olduğu gibi yeniden satışa sunmayan yani üzerinde ciddi iyileştirmeler yapan Rovio, sürümde 390’dan fazla bölümün olduğunu açıklamıştı. Grafikleri ilk sürüme oranla çok daha iyi olan yeni sürüm, tüm orijinal karakterlere de eksiksiz olarak yer veriyor. Herhangi bir reklam ve uygulama içi satın alma seçeneği olmayan oyun, ilk çıktığı zamandaki kadar satılmadı ancak yine de serinin fanları arasında beğeni topladı. Öfkeli kuşlar ile yıkıma odaklanan tam adıyla Rovio Classics: Angry Birds, kişilerin yeniden üç yıldız peşinde koşmasını sağladı.

Angry Birds, Rovio ve Sega gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

İLGİLİ HABERLER