reklamı kapat

POPÜLER

free-to-play-the-movie-documentary

Valve’in Dota 2 belgeseli 5,5 milyondan fazla izlendi

Son yıllarda online oyun pazarının önlenemez şekilde büyümesiyle sadece oyuncu değil, aynı zamanda izleyici de kazanan firmalar, düzenledikleri turnuvalarla ve profesyonel oyuncularıyla isimlerinden sıkça söz ettiriyor. Bu pazarın bir parçası olan Valve‘in Dota 2 ile ilgili hazırladığı belgesel ise hem oyun severlerin, hem de bu platforma çok da yakın olmayan kişilerin dikkatini çabucak çekmiş gibi duruyor.

Dota 2, ücretsiz olarak oynanabilen bir oyun olduğu için belgesele ismini veren de bu olmuş: Free to Play. Profesyonel oyuncuların günlerini nasıl geçirdiğini, turnuva zamanlarının nasıl olduğu, oyuncuların ailelerinin bu konu hakkındaki görüşlerini ve daha pek çok şeyi bulabileceğiniz bu belgesel aslında profesyonel olarak oyun oynayan kişilerin hayatına ışık tutarken, bir yandan da oyun oynama kavramının günümüzde geldiği noktayı gösteriyor. Hazırlanan dev turnuvalar ve verilen ödüller ise olayın ciddiyetinin büyüklüğü konusunda keskin bir ipucu, zira belgeselde oyuncuların hazırlandığı turnuvanın ödülü 1 milyon dolar.

Sporu internet ortamına taşıyan bu tarz oyunlar, aslında oyun oynadığı için asosyal damgası yemiş kişileri farklı bir noktaya taşıyor. Takımınızla bir anda ünlü olabilir, sponsorlarınızın reklamlarında boy gösterebilirsiniz. İyi oynadığınız taktirde bu hobinizi bir işe dönüştürüp para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu noktada aslında oyunlara oldukça uzak insanların merakını cezbeden belgesel, oyunlarla içli dışlı insanları da daha fazlasını öğrenebilme iç güdüsüyle kendine çekiyor. Böyle bir belgeseli yapmak için bu kadar beklenilmiş olması şaşırtıcı, fakat kısa sürede iddialı bir sayıya erişmesi tahmin edilebilir bir durum. IMDB‘de 9,3 puan alan belgeselin bütçesi ise 150 bin dolar. Filmle ilgili daha fazla bilgi için Valve‘in hazırladığı siteyi kontrol edebilirsiniz.

VİDEO

İLGİLİ HABERLER