reklamı kapat

POPÜLER

BlackBerry Leak

BlackBerry’den akıllı asistan hamlesi

Microsoft, Cortana adlı akıllı asistanını şubat ayında duyurmuştu. Görünüşe bakılırsa BlackBerry de kendi akıllı asistanını kullanıcılara sunmaya hazırlanıyor. Sızan BlackBerry yazılım güncellemesine göre arayüzde ve işletim sisteminde görülen ufak değişikliklere ek olarak bir de “Intelligent Assistant” uygulaması bulunuyor.

Yazılım güncellemesini ilk yükleyen kaynaklara göre akıllı asistan uygulaması henüz tam olarak çalışmıyor, dolayısıyla uygulamanın ne tür özelliklere sahip olduğu veya ne kadar kapsamlı işlem yapabildiği henüz net değil. Üstelik sızan güncelleme nihai sürüm olmadığı için BlackBerry’nin bu uygulamayı gerçekten sunup sunmayacağı da bilinmiyor.

BlackBerry Leak
Yazılım güncellemesindeki diğer yenilikler ise daha çok arayüzün görünümüyle ilişkili. Arayüzü genel olarak daha düz ve minimal bir tasarıma kavuşturan BlackBerry’nin bu konuda da assolist girişi yaparak düz arayüz trendini Apple, Google ve Microsoft’tan çok daha geç yakaladığını görüyoruz. Düz tasarım, özellikle klavyede daha net bir şekilde fark ediliyor, ayrıca klavyeye etkileşimli ses kontrolleri de eklenmiş. Kamera kullanım özellikleri de artarak zamanlayıcı, panoramik çekim, 60/30 fps’de 720p kayıt gibi özellikler de kullanıma sunulmuş.

BlackBerry’nin güncel kalma çabalarının bir göstergesi olan bu güncellemeler diğer teknoloji devlerinin hamlelerinden çok daha sonra geldiği için yine de endişe verici. Bakalım BlackBerry geriden trend takibini bırakıp trend yaratan marka olduğu günlere geri dönebilecek mi.