reklamı kapat

POPÜLER

Asus NX90

 - Güncelleme: 21 Mart 2015 00:45

DAVID LEWIS FARKI
Asus Eee PC 1008P’nin tasarım aşamasında Karim Rashid’le çalışan Asus, NX90’da da karşımıza yine ünlü bir tasarımcıyla çıkıyor. Bang & Olufsen’in müthiş tasarımlarından tanıdığımız David Lewis ile çalışan Asus, bu çalışmanın sonundaysa sizin de yan sayfada gördüğünüz gibi müthiş bir sonuca ulaşmış. Cilalı alüminyum malzeme ile kaplanan NX90, bu malzemeyi geniş black bölgesinde de bulunduruyor. Cihazı ilk gördüğünüzde dikkatinizi çeken bu parlak alüminyum yüzeyin yarattığı yansımalar nedeniyle adeta ışıldayan NX90, ekranın sağ ve sol tarafında bulundurduğu hoparlörleriyle ise sıra dışı bir konsept sunuyor. Ekranın sağ ve sol tarafında yükselen bu muhteşem hoparlörlerin en büyük özelliğiyse başarılı tasarımının yanında Bang & Olufsen imzası taşıması. Bang & Olufsen ICEpower teknolojisini arkasına almış olan NX90, bu sayede müthiş bir ses kalitesi sunuyor. Yapılan bir araştırma sonucunda insanların günün ortalama 9.27 saatini televizyon, bilgisayar ve radyo gibi cihazlarla bilgisayar oyunu, müzik ve film gibi sessel aktivitelerle geçirdiğini saptayan Asus, bu nedenle NX90’da yüksek ses performansının alınabilmesini amaçlamış. Asus’un komple ses çözümü sunan SonicMaster teknolojisi ile Bang & Olufsen’in ICEpower teknolojisinin buluşma noktası olan NX90, böylece film, müzik ve oyun gibi multimedya öğelerinden en üst düzeyde keyif almanızı sağlıyor. Özellikle güçlü hoparlörlerin ortasında bulunan 18.4 inç boyutundaki geniş ekranıyla içinizdeki film izleme ve oyun oynama isteğini körükleyecek olan NX90, görüntü kalitesiyle de inanılmaz. Çevresini saran siyah çerçeve ve üzerindeki parlak cam nedeniyle fazlasıyla şık görünen ekran, izleyeceğiniz film ve oyunlarda renkleri gerçekçi şekilde yansıtarak kaliteli bir görsellik sunacak türde. Bilhassa Blu-ray sürücüsü ile Blu-ray filmleriniz için ideal bir platform olarak gösterebileceğimiz NX90, en büyük farkı ise klavye bölgesiyle yaratıyor.

DÜNYADA BİR İLK
‘Dünyanın ilk çift touchpad’li dizüstü bilgisayarı’ olma özelliğine sahip olan NX90, aynı zamanda touchpad alanının aşina olduğumuzun aksine yepyeni bir konumlandırmaya tabi tutulmasıyla fark yaratıyor. NX90’ın klavyesinin her iki yanına da birer touchpad yerleştiren David Lewis, böylece sol el kullanıcılarının da konforlu bir kullanım imkanı yakalayabilmesini amaçlamış. Aynı zamanda klavye ve fare alanlarını ayrıştırarak kullanıcılar için daha rahat bir kullanım sunmaya çalışan David Lewis, amacını başarıya ulaştırmış gibi görünüyor. Testimiz sırasında fazlasıyla rahat bir kullanım sağladığımızı söyleyebiliriz. Elbette bir alışma süresi gerekiyor. NX90’ı kullanmaya başladığınız ilk anlarda alışkanlıklarınıza yenik düşerek touchpad’i klasik yerinde arayabiliyorsunuz. Bu haliyle bir DJ setini andıran NX90’ın iç görünümü, cihazla beraber gelen Rotation Desktop yazılımıyla farklı bir deneyim yaşamanızı sağlıyor. Fotoğraf, müzik ve video gibi multimedya dosyalarına erişimi sağlayan ‘Rotation Desktop’ yazılımı, aynı anda iki touchpad alanını da kullanabilmenize olanak tanıyor. Bu sayede adeta bir DJ gibi bilgisayarınızı yönetebiliyorsunuz. Çoklu dokunuş özelliğini de destekleyen  touchpad’ler, normal kullanımda tek parmakla sol tuş, iki parmakla orta tuş ve üç parmakla ise sağ tuş görevi görüyor, ancak elbette bunun yerine touchpad’lerin altındaki tuşları da kullanabiliyorsunuz. ‘Rotation Desktop’ yazılımıyla şenlenen touchpad kullanımı, müzik, video ve fotoğraflar arasında rahatlıkla dolaşabilmenizi sağladığı gibi, yine ‘Rotation Desktop’ yazılımının sunduğu farklı ekranlar arasında da yalnızca dokunarak gezinebilmenize imkan tanıyor. Böylece en büyük farklılığı tasarımının yanında kullanım anlayışıyla da yaratan NX90, sağladığı başarıyı sistem özellikleri ve dolayısıyla performansıyla da perçinliyor.

İÇİNE GİRECEKSİNİZ
Üzerinde 1.60 GHz hızında çalışan Intel Core i7 işlemci bulunduran NX90, Intel Turbo Boost teknolojisi ile bu hızı katlıyor ve böylece işlemcinin yoğun olarak çalışmasını gerektiren anlarda yüksek performans almanızı sağlıyor. Ayrıca 1 GB değerinde Nvidia GeForce GT 335M ekran kartıyla da yoğun grafik uygulamalarında canınızı sıkmayan cihaz, halihazırda 4 GB bellekle beraber geliyor. Ancak bu noktada bellek hacminin maksimum 16 GB’a kadar artırılabileceğini söylemeliyiz. Böylesi bir konfigürasyon desteğini yüksek sabit disk alanıyla taçlandıran NX90, iki adet 640 GB’lık sabit diski üzerinde bulunduruyor. Geniş sabit disk alanıyla multimedya içerikleriniz için tam bir depolama alanı olan NX90, bu sayede rakipsiz olmayı başarıyor. Testimiz sırasında oynadığımız yüksek performans gerektiren oyunlardan alnının akıyla çıkmayı başaran NX90’ın, en yüksek grafik değerlerinde dahi iyi performans gösterdiğini söylemeliyiz. Bu noktada altını çizerek belirtmek istiyoruz ki, daha önce başka bilgisayarlarda oynadığınız oyu nları NX90’da oynamak size büyük bir keyif verecek. Hem geniş ekranın sunduğu üstün görünüm, hem de hoparlörlerin büyük başarısı sayesinde oyunun içine giriyorsunuz. Elbette buna izleyeceğiniz filmler de dahil.

SON SÖZ
NX90, bağlantı konusunda da yeniliklere açık davranmış. Sağ ve sol tarafına yerleştirilen bağlantılar arasında 2 adet USB 3.0 port bulunduran NX90, aynı zamanda bir adet de USB 2.0 bağlantısı bulunduruyor. USB 2.0’a göre 10 kat daha hızlı veri transferi imkanı sağlayan USB 3.0 bağlantısı, NX90 kullanıcıları için büyük avantaj sağlayacak. Bunun yanı sıra HDMI, Bluetooth ve e-SATA bağlantılarıyla da zengin bir kullanım çeşitliliği sunan NX90’ın hitap ettiği kullanıcı kitlesi ise Asus yetkililerince şöyle belirtilmiş: 30 – 45 yaş arasında olup ekonomik düzeyi iyi durumda olan ve sanat, tasarım, mimarlık ile müzikle ilişkili meslek dallarında faaliyet gösteren kişiler. Duruşuyla, performansıyla, yenilikçiliğiyle ve kullanımıyla herkesin gıptayla bakacağını düşündüğümüz NX90’ın fiyatı henüz belli olmasa da, yetkililerin de belirttiğinden çıkartabileceğimiz sonuç, NX90’ın cepleri ‘birazcık’ yakacağı.

ÇİFT TOUCHPAD ALANI
Sağ ve sol taraftaki touchpad alanı ile NX90’ı bir DJ gibi yönetebiliyorsunuz

BLU-RAY DESTEĞİ
NX90 üzerinde multimedya kullanıcıları için Blu-ray sürücüsü var

KONFORLU PALM REST
Rahat bir kullanım için NX90’da geniş bir palm rest alanı bulunuyor

USB 3.0
2 adet USB 3.0 sahibi olan NX90, böylece hızlı veri transferi imkanı sunuyor

BANG & OLUFSEN ÜSTÜNLÜĞÜ
NX90’ın hoparlörleri Bang & Olufsen ICEpower teknolojisini destekliyor

18.4 İNÇ EKRAN
Full HD destekli 18.4 inç ekranın görüntü kalitesi mükemmel

TASARIM
-5YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-5YILDIZ-

PERFORMANS
-5YILDIZ-

ARTILAR
Çift toucpad alanı, Bang & Olufsen hoparlörleri, yenilikçi ve çarpıcı tasarımı, yüksek performansı.

EKSİLER
NX90’ın cilalı alüminyum zemini her ne kadar iyi görünse de pek dayanıklı değil, rahatlıkla çizilebiliyor.

SONUÇ
Şu ana dek incelediğimiz en çarpıcı ürünlerden biri olarak göze çarpan Asus NX90; gerek tasarımı, gerek çift touchpad alanı, gerek sistem performansı ve gerekse de ses ile görüntü kalitesiyle fazlasıyla başarılı bir ürün.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Core i7 Q 720 1.60 GHz

Ekran
• 18.4 16:9 FHD Glare LED (1920×1080)

Ekran Kartı
• Nvidia GeForce GT 335M 1 GB DDR3

Bellek
• 4 GB

Sabit Disk
• 640 GB (2 adet)

Optik Sürücü
• Blu-ray

Bağlantılar
• USB 3.0 (2 adet), USB 2.0 (1 adet)
• HDMI, e-SATA, Bluetooth
• Kart okuyucu

Ses Çıkışı

• Bang & Olufsen ICEpower hoparlörler

Pil
• 6 hücreli

Boyutlar
• 530 x 283 x 37 – 45 mm

Ağırlık
• 4.4 kilogram

İLGİLİ HABERLER