reklamı kapat

POPÜLER

Asus ZenBook 3 incelemesi

YÜKSEK PERFORMANS

Gelelim cihazın en çok merak edilen özelliğine: Performans. ZenBook 3’ün farklı konfigürasyona sahip modelleri bulunuyor. Bizim incelediğimiz modelin kağıt üzerindeki değerlerine baktığımızda bizi Intel Core i7-7500U işlemci karşılıyor. İşlemci konusunda oldukça etkilendiğimizi belirtmemiz gerek.

İşlemciye ise 8 GB RAM eşlik ediyor. Bu noktada cihazın RAM gücünü aşağıda bulduğumuzu söylemeliyiz. 16 GB RAM’li bir başka versiyonu da mevcut elbette. Profesyonel tasarım programlarını çalıştırmak isteyen kullanıcıların o modele yönelmesi daha akıllıca olacaktır. 8 GB RAM her ne kadar başarılıysa da işlemciden beklentileri yüksek programlarda sizi memnun etmeyecektir. Depolamada ise karşımıza 512 GB SSD yer alıyor. Cihaz şüphesiz çok hızlı çalışıyor. Yukarıda belirttiğimiz gibi özellikle yazı alanında iş yapan kullanıcılar için ZenBook 3 muhteşem bir cihaz diyebiliriz. Gerek multimedya kısmında gerek çalışma alanlarında hem taşınabilir hem de rahat kullanılabilir, hızlı bir cihaz. Daha profesyonellerin ise yaptıkları işe göre bir konfigürasyon araması önerimiz. Harman Kardon hoparlörle gelen cihazın ses performansı da oldukça keyifli. Asus ZenBook 3 bu açıdan dizi/film tutkunlarının da tatmin olacağı bir cihaz.


Cihazın pil gücünden biraz bahsetmek gerekirse, her ne kadar 9 saate varan bir kullanım denilse de tam dolu pille sabah 8:30’da başladığımız mesaide öğlene doğru cihazın pili tükenme noktasına gelmişti. Bu noktada cihazın ekran parlaklığının en üst seviyede olduğunu belirtelim. Ancak çok yoğun işlemler yaptığımızı söylemek pek mümkün değil. Sadece yazı yazarak geçirdiğimiz bu süre sonunda yaklaşık 5-5,5 saate cihaz “pes” noktasına geldi. Bu noktada özellikle cihazı tüm gün kullanmak isteyen kullanıcıların şarj cihazlarını yanlarından ayırmamasında fayda var. Gün ortasında bir anda cihazınızın pili sizi yarı yolda bırakabilir. Öte yandan şarj cihazı da en az ZenBook 3 kadar kompakt olduğu için bunun büyük bir sorun yaratacağını düşünmüyoruz. Yine de pil performansının biraz daha iyi olmasını beklerdik.