reklamı kapat

POPÜLER

Audi A8, muhtemel yan çarpışmada yolcusunu nasıl koruyor [Video]

Amiral gemisi Audi A8, kaçınılmaz çarpışma anında kendisini siper ederek kullanıcılarını koruyarak, teknolojinin getirileri dersi veriyor.

Teknolojinin mutfaklardan sokaklara uzanan amansız gelişimiyle birlikte gerek kolaylık gerekse güvenlik kriterlerinde her geçen gün biraz daha ileriye gidiyoruz. Öyleki artık otomobillerin çarpışma testlerinde belirli bir standartı yakalaması için bile bazı güvenlik teknolojilerini en baz seviyede sunması gerekiyor. İşin baz değil de taht noktasında ise araçların kendileri kadar ilgi çeken geliştirmeler var. Daha önceleri Mercedes gibi sektörün önemli isminde de gördüğümüz aracı kaçınılmaz çarpışmaya hazırlayan bu önlemler hayat kurtarıcı nitelikler barındırıyor. Markasının amiral gemisi niteliğini taşıyan yeni jenerasyon Audi A8 de, bu ilgi çekici güvenlik önemlerini üzerine barındıranlar arasında.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Saniyelerle ölçülen tepki

2017 yılının temmuz ayı içerisinde resmi tanıtım etkinliği gerçekleştirilen yeni A8’de, mühendislerin limitlerini görmemiz mümkün. İçeride ayak masajı gibi fantastik bir kullanıcı desteği sunan modelin dış bölümdeki ilgi çekici güvenlik önemlerinden birisi çarpışma öncesi yan koruma. Sistemin çalışma prensibini gösteren videoda, elektronik algılama sistemlerinin yaptığı anlık analizlerin ardından çarpışmanın kaçınılmaz olduğu anlaşılmasıyla birlikte aracın geliş yönüne doğru kendini kaldırdığını görebiliyoruz. Audi içerisinde “Pre Sense Side” olarak isimlendirilen bu teknoloji, emniyet kemelerinin otomatik olarak sıkılaştırılması gibi büyük bir sistemin önemli parçası.