reklamı kapat

POPÜLER

Getir

Avrupa ve ABD’den çıkan Getir, 6 binden fazla kişiyi işten çıkarabilir

 - Güncelleme: 29 Nisan 2024 16:35

Getir, geçtiğimiz saatlerde Türkiye’ye odaklanmak için gelirlerinin yüzde 7’sini elde ettiği Avrupa ve ABD’den çıkacağını açıklamıştı.

Henüz resmi bir açıklama yok ancak bu Avrupa ve ABD’den çıkma kararıyla bağlantılı olarak firmanın 6 binden fazla çalışanıyla yollarını ayırabileceği konuşulmaya başlandı. Avrupa ve ABD kararı özelinde firmadan yapılan açıklamada şunlar aktarılmıştı“Getir, uzun vadeli sürdürülebilir büyüme için en büyük potansiyeli gördüğü ana pazarı olan Türkiye’ye odaklanacak. Getir İngiltere, Almanya, Hollanda ve ABD’den çıkma kararını açıkladı. Getir’in ABD’deki iştiraki FreshDirect ise faaliyetlerine devam edecek. Gelirlerinin yüzde 7’sini çıkmakta olduğu pazarlardan elde ettiğini açıklayan Getir, bu kararın Türkiye’ye odaklanmasına olanak sağlayacağını belirtti. Buna paralel olarak Getir, Mubadala ve G Squared’den yeni bir finansman sağladı. Getir, bu finansmanı Türkiye’deki işlerindeki rekabetçi konumunu güçlendirmek için kullanacak. Getir İngiltere, Almanya, Hollanda ve ABD’deki tüm çalışanlarına, bugüne kadarki gayretli ve özverili çalışmaları için teşekkür ettiğini belirtti.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Getir, daha önce ABD’deki online market şirketi FreshDirect’i satın almasıyla gündeme gelmişti. Süreç hakkında firmadan daha önce gelen resmi açıklama şöyle olmuştu:Dünyada bir ilki Türkiye’den başlatarak market ürünlerini dakikalar içinde kullanıcılarla buluşturan şirket, yıllık cirosu 650 milyon dolar ve 3 binden fazla çalışanı olan ABD merkezli online market şirketi FreshDirect’i, ABD’nin en büyük gıda perakende gruplarından biri olan Ahold Delhaize’den satın aldı. Teknoloji sektöründe Türkiye’de kurulan bir şirketin bu büyüklükte ABD’de yaptığı bu ilk satın alma, global teknoloji ve gıda perakende sektörlerinde büyük ses getirirken, Getir ve FreshDirect arasında önemli sinerjiler yaratacak.

Şirketin teknolojik gücü ile FreshDirect’in teknolojik altyapısı iyileştirilirken, FreshDirect müşterileri siparişlerine dakikalar içinde ulaşacak. FreshDirect’in iş yapış şekli Getir’in esnek ve hızlı yönetim yaklaşımı ile yenilenecek. FreshDirect’in zengin ürün portföyü ve geniş müşteri tabanı ile de Getir ABD’deki hızlı teslimat işinin büyümesini hızlandıracak.

FreshDirect, 20 yılı aşkın süredir online market alışverişinin öncüleri arasında yer alıyor. Şirket, en iyi tarım ve gıda ürünleri üreticileri ile çalışarak, ismi ile de uyumlu olacak şekilde taze gıda ürünlerini doğrudan müşterileri ile buluşturuyor. FreshDirect’in iş modeli, Getir’inkinden farklı olarak, siparişlerin günün belli saatlerinde ev veya ofislere randevu usulü teslimatı üzerine kurulu. FreshDirect 400 kamyondan oluşan filosu ve 60 bin metrekare büyüklüğündeki New York’taki üretim ve dağıtım merkezi ile, ABD’nin en kalabalık eyaleti New York’un yanı sıra New Jersey ve Connecticut’da hizmet veriyor.”

Getir yatırımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER