reklamı kapat

POPÜLER

Ay’ın tüm tarihlerdeki evrelerini gösteren cihaz: Moon Phases [Video]

Açık kaynaklı geliştirme platformu Arduino destekli yeni bir cihaz, belirlenen herhangi bir tarihte Ay’ın hangi evrede olduğunu gösteriyor.

Tasarım öğrencileri Yingjie Bei ve Yifan Hu tarafından geliştirilen Moon Phases adlı cihaz, ilk bakışta sıra dışı bir pikap gibi gözünse de plak koleksiyonunuzu çalmak gibi bir yetenene sahip değil. Yapabildiği şey temelde bilim ve uzay içeriyor; Moon Phases, herhangi bir gün için doğru Ay fazını etkileyici bir şekilde sunuyor.

artleo
Cihazın çalışma prensibi üzerindeki üç düğme vasıtasıyla istenilen herhangi bir tarihin girilmesi ile başlıyor. Bunun ardından ayın ilgili tarihteki evresine ilişkin hesaplamalar programlama dili ile gerçekleştiriliyor ve el feneri taşıyan motorlar ay şeklindeki küre üzerine ışığı yansıtacak şekilde harekete geçiyor. Yansıyan ışık, ayın ilgili tarihteki evresi şeklinde görünüyor.

Buraya tıklayarak projeye dair daha fazla bilgiye ulaşabilir, haberin devamında da bu ilginç aygıta ilişkin olarak yayınlanan videoyu bulabilirsiniz. İyi seyirler.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Ay’ın tüm tarihlerdeki evrelerini gösteren cihaz: Moon Phases [Video]” için 3 cevap

  1. TEKNORONOT dedi ki:

    Ay’a baktım seni gördüm, sana baktım… bizim de geldiğimiz nokta bu…

  2. Mehmet Çağlar dedi ki:

    gelsinde şu cihaz ramazan ayı basladı baslamadı muhabbetleri bitsin:)

  3. Mehmet Çağlar dedi ki:

    gelsinde şu cihaz ramazan ayı basladı baslamadı muhabbetleri bitsin:)