reklamı kapat

POPÜLER

Bad Company 2: Vietnam

Kimi otoritelere göre Battlefield: Bad Company 2 (BBC2), Modern Warfare 2’den bile iyi bir oyundu. Tamamen açık uçlu oynanışı, yıkılabilir harita tasarımları ve istediğiniz zaman sürebildiğiniz araçlarıyla BBC2, taktik esnekliğin ve eğlencenin sınırlarında bir deneyim sunuyordu bizlere. Elbette ki multiplayer ağırlıklı bir oyun olması nedeniyle belki gündemi çok meşgul edemedi ancak tadını bilen oyuncular BBC2’den hiç vazgeçemediler. Bu sırada çıkan iki Call of Duty oyunu bile onları bu yoldan alıkoyamadı. Şimdi karşımızda 60’lı yıllarda cereyan eden, tarihin en kanlı savaş sahnelerinden biri var. Vietnam Savaşı, tüm gerçekçiliği ile ekranlarımıza geliyor.

GÜNEŞİN DOĞDUĞU YER
BBC2: Vietnam, bir genişleme paketinden çok ötesi. Temel olarak orijinal oyunun üzerine harita ve silah paketleri ekliyor olsa da oyunun temasını temelinden değiştiriyor. 60’lı yılların o kendine has havasını ve müziklerini savaşın keskin atmosferiyle birleştiren Vietnam, ilk dakikasından itibaren basit bir genişleme paketinden çok öte olduğunu hissettiriyor size. İçerik zengini olan bu genişleme paketini, orijinal oyunun üzerine kurarak çalıştırıyorsunuz. Kurduktan sonra oyunun teması bütünüyle değişiyor. Bir anda o filmlerden (özellikle Platoon ve Full Metal Jacket filmlerini izleyenler için) tanıyıp bildiğiniz tadı almaya başlıyorsunuz. İlkin dört farklı multiplayer harita dikkatimizi çekiyor. Bu haritaların dördü de birbirinden tamamen farklı ve Vietnam Savaşı’nın farklı cephelerini resmediyor. Haritaların sunduğu oyun deneyimleri birbirlerinden tamamen farklı. Bazıları açık cephe savaşı kimliğindeyken, bazıları daha çok gerilla taktikleriyle oynanmayı gerektiriyor. Ancak hangi haritada oynarsanız oynayın, Vietnam Savaşı’nın tarihe geçmiş tüm savaş reflekslerini tekrar yaşıyorsunuz. Sık ormanların arasına ya da toprağın altına gizlenmiş Vietkonglular sizi gafil avlamak için ellerinden geleni asla esirgemiyorlar. Amerikan askerleriyse yepyeni oyuncaklarıyla (özellikle helikopterler) haritaların her yanına yıldırım operasyonlar düzenleyebiliyorlar. Bu yeni haritalar, oyundaki her iki fraksiyonun da tüm güçlü özelliklerini sergileyebilmeleri için müthiş fırsatlar sunuyor. Bu haritaların tamamen düzayak oldukları gelmesin aklınıza. Beklenmedik saldırılar düzenleyebilmek için haritalar, irili ufaklı tünellerle çevrilmiş durumda. Kısacası başarılı olabilmek için illa ki haritaları iyice öğrenmek durumundasınız. Savaşacağınız yeri iyi bilirseniz, sıkıştığınız zaman kaçacağınız delikleri de iyi bilirsiniz demektir. Aksi takdirde sadece reflekslerinize güvenerek oyunda başarılı olmanız oldukça güç. Fakat ortada şöyle de bir durum var: Oyun balistik anlamda piyasada bulabileceğiniz en gerçekçi oyunlardan biri. Bu nedenle silahlarınızı iyi kullandığınız takdirde de oyundan alacağınız keyif artacaktır. Yani bir bomba atarın menzilini, AK-47’nin hangi noktadan itibaren tepmeye başladığını otomatik olarak algılamaya başladığınız anda kimse sizi tutamayacak demektir. Kısacası oyunda başarılı olabilmek için en önemli iki unsur, haritaları tanımak ve silahların kullanımını iyice öğrenmek. Hemen bu noktada Vietnam Savaşı’nda kullanılmış 15 silahın da bu genişleme paketiyle geldiğini hatırlatalım. Orijinal oyunun üzerine gelen bu 15 yeni silah oyundan aldığınız keyfi katlıyor.

PİRİNÇ TARLALARININ ARASINDA
Oyunu piyasadaki rakiplerinden ayıran en önemli özelliği araç kullanımına fazlaca yer ayırması. Gerçekçi silah kullanımı, farklı görev yapılarına izin veren harita tasarımları, tamamen yerle bir edebileceğiniz mekanlar bir yana, araç kullanımına fazlaca yer ayrılması oyunun önemini artırıyor. Hele ki oyunun açık uçlu bir oynanışa sahip olduğunu ve çizgisel olmadığını düşünecek olursak bu araç kullanımı işinin ne kadar önemli olduğunu daha rahat anlayabilirsiniz. Vietnam’daysa dönemin tüm araçları oyuna eklenmiş durumda. Arka planda Ride of the Valkyries çalarken bir T54 tankla ortalığı darmaduman etmek ya da savaş helikopterleriyle gökten ölüm yağdırmak gerçekten inanılmaz bir his.

MOTOR VE GİTAR
BBC2: Vietnam’ın bir diğer güzelliğiyse oyun içindeki radyolardan dinleyebileceğiniz tam 49 lisanslı müzikle birlikte gelmesi. Elbette ki dönemin ruhunu yansıtması açısından bu çok önemli bir özellik… Evet, GTA serisinde olduğu gibi gayet sıkı bir radyo yayınından bahsediyoruz. Ayrıca hem Vietkong tarafı, hem de Amerikan tarafı için iki farklı anlatıcı bulunuyor. Bu radyo yayını ve geri planda çalan dönemin gaz şarkıları cidden havaya girmenizi sağlıyor. Hele bir de tüfeklerin sesleri ve araçların motor gürültüsü de işin içine girince müthiş bir sinematik deneyim çıkıyor ortaya.

SAVAŞTA SINIR YOK!
BBC 2: Vietnam, daha önce de belirttiğimiz gibi sadece bir genişleme paketi değil. Haritaları, silahları, araçlarıyla müthiş bir deneyim. Karakter geliştirmeye de kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Yani orijinal oyundan kalan bir karakteriniz varsa, kaldığınız yerden geliştirmeye devam ediyorsunuz. Orijinal oyuna sahip olun ya da olmayın, Vietnam mutlaka denemeniz gereken bir oyun tecrübesi. Sakın kaçırmayın.

Bad Company 2: Vietnam
Önemli olan, hangi durumlar için hangi araçların yararlı olduğunu kestirebilmek. Her sınıftan, türlü araçlar emrinize amade durumda. Ancak arkanızdan bir helikopter sürüsü kovalarken, bir hücumbotla kaçamazsınız, değil mi?

Bad Company 2: Vietnam
Siperlerin içine saklanmış askerleri, yuvalarından çıkarabilmek için lav silahı ideal. Oyun boyunca bu gibi durumlardan karşınıza oldukça sık çıkacak. Saklandıkları yerden mermi kusan askerler kadar can sıkıcı bir şey yok.

Bad Company 2: Vietnam
Etraf tamamen yıkılabiliyor derken yalan söylemiyorduk. Ayrıca ormanlar da yanabiliyor. Yani, bir grup halinde ilerlerken saklanan askerleri yerlerinden çıkarabilmek için yanınızda lav silahlı biri olsa iyi olur.

Bad Company 2: Vietnam
Yine de klasik bir MG gibisi yok. Tüm silahların üzerinde ciddi anlamda bir ateş gücü sağlayan bu makineli tüfek, karşınızdaki sayısız düşmanı hızlı bir şekilde indirebilmek için ideal.

OYNANABİLİRLİK
-5YILDIZ-

GRAFİK
-5YILDIZ-

EĞLENCE
-5YILDIZ-

SES – MÜZİK
-5YILDIZ-

YAPIMCI
• DICE

DAĞITICI
• ELECTRONIC ARTS

PLATFORM
• PC, PS3, Xbox 360

YORUMLAR