reklamı kapat

POPÜLER

Kane & Lynch 2: Dog Days

Kane & Lynch değişik bir oyundu. İlk bakışta son derece sıradan bir aksiyon oyunuymuş gibi görünse de arka planında gerçekten muhteşem bir hikayeye sahipti. Son derece keskin ve acımasız bir konu anlatımı vardı oyunun. Oynanışta birtakım problemlere sahip olsa da, ilginç ve sürükleyici senaryosu nedeniyle sonuna kadar oynuyordunuz. Yapımcıların iddiası ikinci oyunla birlikte ilk oyundaki hataların giderileceği ve senaryonun ilk oyundan bile sıkı olabileceği yönündeydi. Bu hedeflerin bir yere kadar tutturulduğu söylenebilir ancak oyun hala birtakım hatalardan ve içerik azlığından dolayı acı çekecek gibi görünüyor.

Advertisement

UMUTSUZLUĞUN PENÇESİNDE
Senaryo ilk oyundan bir süre sonra başlıyor. Venezuela’da yaşananlardan sonra Kane ve Lynch kendi yollarına ayrılmışlar. Lynch, Şangay’da yeni bir hayata başlamış ve geçmişin izlerini silmeye çalışıyor. Ama adam tam bir aksiyon adamı. Yerinde duramıyor haliyle ve İngiliz Glazer’ın liderliğini yaptığı bir suç örgütüne katılıyor. Glazer, Lynch’e hayatının iş teklifini yapınca, o da eski dostu Kane’e haber veriyor ve işi birlikte yapmak istediğini söylüyor. Para çok yüksek, işse silah kaçakçılığı. Aslında Kane’nin işe katılma amacı kendi için para kazanmak falan değil. O aslında küs kaldığı kızına rahat bir gelecek hazırlamaya çalışıyor. Oyunun büyük bölümünde Lynch’i kontrol ediyoruz ancak, ikinci oyuncu da Kane’i kontrol ediyor. Ölü adamlarımızın macerası da bu şekilde başlamış oluyor. Heat ya da Ronin gibi filmleri sevenler, gerçekçi senaryolardan hoşlananlar, uzaylı avlamaktan bıkmış olanlar oyundan büyük keyif alacaklardır. Bu noktada keskin bir ayrımdan bahsedebiliriz. Kane & Lynch 2 hem iyi, hem de kötü olarak değerlendirilebilecek bir oyun. Zira oyunun gerçekten ciddi problemleri var. Başta, oyunun bütününe yayılmış ciddi hataları sayabiliriz. Çeşitli grafik hataları, kilitlenmeler oyun deneyiminin canına okuyor. Fakat tüm bunlara karşı sürükleyici senaryo ve keskin çatışmalar da insanı cidden havaya sokuyor. Bir kere Kane & Lynch 2’nin çatışma sistemi, sorunlu da olsa, son derece keskin ve heyecan verici bir atmosfer yaratıyor oyun boyunca. Adamlarımızın bağırışları, düşmanların çığlıkları, sağdan soldan vızıldayan mermiler, kırılan dökülen mekanlar derken kaptırıp gidiyorsunuz. Hele ki oyunun sinema filmi referanslarına kapılırsanız oyundan aldığınız tat katbekat artıyor. Yapımcıların Micheal Mann filmlerinden etkilendikleri çok açık zira tüm o sert ve keskin aksiyon sahnelerinin içinde bir duruluk ve sadelik var. Hani, Gears of War ya da Army of Two oyunlarındaki o abartı duran iddialı sahneler bu oyunda yok. Buna karşılık gerçekçi ve sert bir oynanışla karşı karşıyayız. Kısacası oyunun üzerindeki pislik tabakasını elinizle şöyle bir sıyırırsanız, altından çıkan şeyi gerçekten beğenebilirsiniz. Ama daha önce dediğimiz gibi, bu sizin sinema beğeninizle ve oyun tercihlerinizle direkt alakalı bir durum. Eğer gerçekçi ve sert oynanışı, Bruckheimer ile Mann filmlerini seviyorsanız Kane & Lynch 2 sizin oyununuz olabilir. Fakat buna karşılık hatalarla dolu oyun sistemi, nişan almadaki problemler bu keyfinizin canına okuyabilir. Biz de oyun süremiz boyunca bu tip git-gelleri çok yaşadık. Bir çatışma sahnesinde aklımız başımızdan gitti, hemen akabinde gelen bir grafik hatasıyla canımız sıkıldı.

NEREYE KADAR KOŞABİLİRSİNİZ?
İkinci oyunun ilk oyundan en büyük farkı kamera sistemi olmuş. Bütün oyunu sanki arkanızda amatör bir kameraman varmış gibi oynuyorsunuz. Siz hareketlendikçe, kameranın da odağı kayıp sizi takip etmeye başlıyor. Bu üçüncü kişi aksiyon oyunlarında çok rastlanan bir teknik değil. Zira kameranın mümkün olduğunda karakteri odaktan çıkarmaması tercih edilen bir sistemdir. Eğer midesi kolay bulanan bir oyuncuysanız, Kane & Lynch 2’yi oynarken ciddi anlamda başınız dönebilir. Hele o az önce bahsettiğimiz çatışma sahneleri esnasında kameranın görüntü kalitesinin bozulması ve her yöne doğru ciddi anlamda sarsılmaya başlaması bazen dengenizi yitirmenize sebep olabilir. Açıkçası biz bu tasarım tercihini çok beğendik. Kamera oyunun gerçekçi anlatımını son derece anlamlı bir şekilde bütünlüyor ve sıkı bir aksiyon filmi izliyormuş hissine kapılıyorsunuz.

DOYAMADIK SANA
Oyunu bir diğer eksikliğiyse tek kişilik senaryonun gerçekten kısa olması. Biz oyunu sadece altı saat içinde bitirdik. Elbette ki oyunlar ucuz değil ve karşımızda daha dolu içerikli oyunlar görmek istiyoruz. Ancak yapımcılar da oyunların yapım maliyetlerini kısmak adına, içerik zenginliğini biraz daha multiplayer kısmına kaydırır oldular. Kane & Lynch 2’nin içinde sadece altı adet multiplayer harita bulunuyor ki bu da büyük eksi aslında. Muhtemelen diğer haritaları indirebilir içerik olarak sunmayı planlıyorlar ancak son kullanıcıya sunulan bir oyunun tek kişilik senaryosunun altı saat sürmesi ve gerçekten az sayıda multiplayer haritaya sahip olması oyunun ederi konusunda ciddi şüphelere düşmemize sebep oldu.

KAÇAN FIRSATLAR
Kane & Lynch 2, herkes tarafından beğenilecek bir oyun değil. Oyunu değerli kılan tek şey piyasada pek rakibinin olmaması. Yani gerçekçi bir senaryoya, bu denli sağlam işlenen karakterlere ve bu gerçekçi senaryoyla beslenmiş keskin çatışma dinamiklerine sahip oyun pek bulamıyoruz. Bu nedenle seçim sizin. Etrafta oyun hakkında bir çok acımasız yorum duyabilirsiniz ancak Kane & Lynch 2 kesinlikle kötü bir oyun değil. Ancak iyi de değil. Onu gerçekten iyi olmaktan alıkoyan ciddi hataları olmasa, gözümüzü kırpmadan herkese önerebilirdik ancak maalesef bu haliyle değil.

Kane & Lynch 2: Dog Days
Kane & Lynch 2 kesinlikle ‘vurdum ve öldü’ şeklinde oynanmaması gereken bir oyun. Arka planında güçlü karakterleri ve sürükleyici bir senaryosu var. Karakterlerle bütünleşmeye ve onları anlamaya çalışmadan oyun çok tatsız olacaktır.

Kane & Lynch 2: Dog Days
Oyunun çatışma mekanikleri sorunlu da olsa gerçekten sağlam. Aslına bakarsanız oyun atmosfer yaratmakta son derece başarılı olduğu için çatışmalardan daha fazla zevk alıyorsunuz.

Kane & Lynch 2: Dog Days
Oyunda epeyce bir silah çeşidi bulunuyor. Geniş silah yelpazesi sayesinde farklı düşmanlar ve çevre şartları için taktikler üretebiliyorsunuz. Saklanan düşmanları el bombasıyla dışarı çıkarabilmek gibi…

Kane & Lynch 2: Dog Days
Oyunun multiplayer’ı pek güçlü değil ama oynamaya değer. Paketin içinden çok sayıda harita çıkmasa da muhtemelen sonradan internet üzerinden daha fazla harita sunulacaktır. O zamana kadar altı haritayla idare edeceğiz.

OYNANABİLİRLİK
-3YILDIZ-

GRAFİK
-3YILDIZ-

EĞLENCE
-3YILDIZ-

SES – MÜZİK
-3YILDIZ-

YAPIMCI
• IO INTERACTIVE

DAĞITICI
• EIDOS

PLATFORM
• PC, PS3, XBOX 360