reklamı kapat

POPÜLER

Bağımsız tasarımcıdan hayranlarına “keşke” dedirten BMW Z3 Coupe konsepti

Z4’ün hazırlıkları içerisinde olduğunu bildiğimiz BMW’nin Z çıkış noktasını temsil eden modeli için bir adım atması hiç fena olmayabilir.

BMW tarihinin çıkış noktaları arasında önemli bir yere sahip olan Z3 ilk olarak takvimler 1995 yılını gösterdiğinde ortaya çıktığı. E36 kodlu 3 Serisi ile benzer bir platform üzerine kurulan araç Z ailesinin seri üretime geçmiş ilk modeli olarak da hafızamızdaki yerini koruyor. Convertible ve Coupe olmak üzere iki farklı yapıda kullanıcılarla buluşan Z3’ün ömrüyse sadece yedi yıl sürmüş araç 2002 yılında üretim bandına veda etmişti. Bu süreçte 1.8 litreden 3.2 litreye kadar değişkenlik gösteren çeşitli motor seçenekleriyle satılan Z3 M departmanından da nasibi almıştı.


Üretim bandının ardından yerini günümüzde test süreci devam eden ve Toyota’nın Supra projesiyle ortak geliştirilen Z4‘e bırakan Z3’ün o dönem en çok eleştirilen yanlarından birisi tasarımıydı. Bunun farkında olan tasarımcı Esa Mustonen Z3’ün o üzerinde çok tartışılan tasarımını BMW’nin günümüzde kullandığı dille yer değiştirerek ortaya biz başta olmak üzere tüm meraklılarına “keşke gerçek olsa” dedirtmeyi başardı. Z3 Coupe 2018 adıyla karşımıza çıkan konsept tasarımda aracın genişlik oranındaki değişim ciddi anlamda öne çıkıyor. BMW’nin geçtiğimiz gün yaptığı 6 Serisi GT hamlesiyle yeni bir sayfa hamlesini belki bir gün Z3 için de görebiliriz. Neden olması?