reklamı kapat

POPÜLER

Bilgisayarlar henüz dudak okuyacak kadar akıllı değil

Duyma engellilerin kullandığı veya özel durumlarda başvurulan dudak okuma yöntemi, henüz dijital ortama başarılı bir şekilde aktarılabilmiş değil. Bu alandaki uzun süren çalışmalar da söz konusu yeteneği bilgisayarlara bahşedemedi. Araştırmalara göre bunun gerçekleşmesi için biraz daha zaman geçmesi gerekiyor.

Ulaşım, sağlık, güvenlik gibi birçok sektörde kullanmak üzere geliştirilmeye çalışılan dijital dudak okumanın önündeki engel basit. Konuyla ilgili çalışmalar yapan Ürdün’deki Mu’Tah Üniversitesi profesörlerinden Ahmad Hassanat bunu şöyle açıklıyor: İnsanlar sözcük ve heceleri çıkarmak için 50 farklı ses kullanıyor. Ancak ağız, bu sesleri çıkarırken ayırt edilebilir 14 farklı şekle giriyor. Dolayısıyla dolayısıyla her bir ses ve şekil birbirine uymadığı için bilgisayarların “kafası karışıyor.” İnsanlar kendi aralarında dudak okuma hareketini tam manasıyla anlayabilmek adına vücut dili ve yüz hareketlerinden yardım alıyor.

Hassanat, kendi yaptığı çalışmalarla dijital ortamda dudak okuma konusunda yüzde 76 başarı yakalamış durumda. Araştırmacıya göre bilgisayarların önünde daha uzun bir yol var.