reklamı kapat

POPÜLER

ChatGPT Plus LOG Tasarım

Bir hacker, ChatGPT’nin sınırlarını kaldıran versiyon hazırladı

Bir hacker, ChatGPT’nin sınırlarını kaldıran “GODMODE GPT” isimli versiyon hazırladı. Bu OpenAI’ın pek hoşuna gitmedi.

OpenAI tarafından geliştirilen üretken yapay zeka temelli sohbet botu ChatGPT, çok sayıda özel koruma sistemine sahip. Bu oldukça önemli koruma sistemlerinin amacı, sohbet botuyla kötü/zararlı içerikler oluşturulmasını engellemek. Bir hacker ise faydalı koruma sistemlerinin büyük bölümünü ortadan kaldıran “GODMODE GPT” sürümünü hazırladı. Bu sistemin temelinde yeni büyük dil modeli GPT-4o’nun “jailbreak” yapılmış bir versiyonu yer alıyor ve sürüm kullanıcılara normal ChatGPT’nin vermediği kötü ya da tehlikeli cevapları da sağlıyor. İlginç olarak OpenAI’ın kendi “GPT” marketinde yayınlanan “GODMODE GPT”, gündeme geldikten kısa süre sonra kaldırıldı. OpenAI sözcüsü Colleen Rize, Futurism’e yaptığı açıklamada, “GPT’nin farkındayız ve politikalarımızı ihlal ettiği için harekete geçerek gerekli adımları attık.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu aralar çok sayıda ChatGPT gelişmesi oldu. Örneğin kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için OpenAI yanında üniversitelere özel sürüm ChatGPT Edu de resmi olarak duyuruldu. Edu sürümü, üniversitelerin yapay zeka teknolojisini öğrencilere, öğretim üyelerine ve araştırmacılara güvenli şekilde sağlaması için tasarlanmış bir ChatGPT sürümü olarak karşımıza çıkarıldı.

Yeni büyük dil modeli GPT-4o’yu temel alan sürüm, OpenAI’a göre kurumsal düzeyde güvenlik ve kontroller içeriyor. Eğitim kurumları için daha uygun fiyata satılacak versiyon hakkında şirket şunları da aktarıyor: “ChatGPT Edu’yu oluşturduk çünkü University of Oxford, Wharton School of the University of Pennsylvania, University of Texas at Austin, Arizona State University ve Columbia University in the City of New York gibi üniversitelerin ChatGPT Enterprise ile elde ettikleri başarıyı gördük.” 

Peki bahsettiğimiz “Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için OpenAI” neydi? Bu yeni adım kapsamında kâr amacı gütmeyen kuruluşlar artık “Takımlar için ChatGPT” aboneliğini indirimli bir fiyata satın alabilecek. Bu konuda, “Daha büyük kar amacı gütmeyen kuruluşlar ise, ChatGPT Enterprise’a yüzde 50 indirimle erişmek için satış ekibimizle iletişime geçebilir.” duyurusunu yapan şirket, kâr amacı gütmeyen kuruluşların ChatGPT’yi üretkenliklerini artırmak ve topluluklarına yeni yollarla hizmet etmek için halihazırda aktif şekilde kullandığını belirtiyor

ChatGPT haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli