reklamı kapat

POPÜLER

Deepfake

Bir şirket “deepfake” yüzünden tam 25 milyon dolar kaybetti

Bir şirket “deepfake” teknolojisi ile kandırılan çalışanı yüzünden Hong Kong merkezli olarak tam 25 milyon dolar para kaybetti.

Tüm detaylarına ve en iyi bazı örneklerine burada yer verdiğimiz Deepfake, zor anca halen bilmeyenler için yapay zekâ ile makine öğrenme üzerinden çalışıyor ve temel olarak çok gerçekçi video montajlar yapılmasına imkân tanıyor. Photoshop üzerinde yapılan “fotomontaj” sürecini çok gerçekçi şekilde videolara getiren teknik, görüntü yanında ses üzerinde de değişiklik yapabiliyor. Bu sistem ile sesinizi çok gerçekçi şekilde başkasının sesi haline getirebiliyorsunuz. Gelişen sistemler ile beraber gerçek zamanlı olarak da kullanılır hale gelen teknoloji, bugün bu temelde kandırılan bir çalışan ile gündemde yer alıyor. Ortaya çıktığı kadarıyla çok uluslu bir firmanın Hong Kong ofisinde görev yapan bir çalışan, deepfake teknolojisi kullanılarak organize edilen bir video görüşmeye alınmış ve burada şirketin CFO’su yani finansal işler müdürü de taklit edilmiş. Sahte görüşme kapsamında dolandırıcılar şirket çalışanına beş ayrı Hong Kong merkezli banka hesabına toplam 25,6 milyon aktarma talimatı vermiş ve bu amaçlarına 15 farklı transfer ile gönderdikleri bazı e-postalar üzerinden kısa sürede ulaşmış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu durum ortaya çıkınca yaptığı savunmada “Herkes gerçek görünüyordu” diyen çalışan, henüz rahat nefes alabilmiş değil çünkü polisler bu olayın arkasındaki kişileri halen araştırıyor, henüz bir tutuklama yapılmadığı belirtiliyor. Genelde düşük kalitede gerçekleşen video görüşmelerde herkesin çok dikkatli olması gerekiyor, finansal veriler söz konusu olduğunda daha farklı doğrulama sistemlerinin kullanılması gerekiyor. Bu olay sonrasında birçok çok uluslu firmanın yeni güvenlik önlemleri getirmesi bekleniyor.

Deepfake gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: DJI imzalı yeni drone modeli