reklamı kapat

POPÜLER

BlackBerry 10 işletim sisteminin detayları

BlackBerry‘nin New York‘ta gerçekleştirdiği etkinlikte tamamen dokunmatik ekrana sahip olan BlackBerry Z10 ve QWERTY klavyeli BlackBerry Q10 ile birlikte şirketin en yeni mobil işletim sistemi BlackBerry 10’da tanıtıldı. Yepyeni bir arayüz ile kullanıcıların karşısına çıkacak olan mobil işletim sisteminin sunduğu yenilikler arasında BlackBerry Hub, BlackBerry Flow, BlackBerry Balance, TimeShift, BlackBerry Remember ve BlackBerry Safeguard yer alıyor. BlackBerry Hub (BlackBerry Merkezi), BlackBerry Messenger mesajlarınız ve sosyal hesaplarınıza dair bildirimler de dahil olmak üzere kişisel ya da işle ilgili tüm iletişiminizi tek bir yerden yönetmenizi sağlıyor. BlackBerry Flow (Akış) ise telefonunuzun rahat ve etkili bir biçimde çalışmasını sağlamak için kullanılan tüm özellik ve uygulamaların aynı anda birbiri ile uyumlu şekilde çalışmasını sağlıyor.

İşletim sisteminindeki diğer bir yenilik ise BlackBerry Messenger üzerinden görüntülü görüşmeler yapabilecek olmanız. Kasım ayında beta sürecine başlayan servis, kullanıcıların Wi-Fi üzerinden ücretsiz sesli görüşmeler yapabilmesine de olanak tanıyor. BlackBerry Messenger üzerinden bundan böyle ekran paylaşımı da yapılabiliyor.

BlackBerry 10’da yer alan TimeShift (Zaman Kaydırma) özelliği, kalabalık bir grup fotoğrafındaki herkesi gözleri açık ve gülümserken fotoğraflayabilmenizi sağlıyor. BlackBerry Safeguard, cihazınızdaki önemli olan her şeyi güvenli bir şekilde saklarken, BlackBerry Remember (Hatırlatma) ise hatırlatma notları, görevler ve çok daha fazlasını tek bir deneyimde birleştiriyor. Tamamen dokunmatik ekrana sahip olan BlackBerry 10 işletim sistemli BlackBerry Z10, şubat-mart gibi Türkiye’de, QWERTY klavyeli Q10 ise nisan ayında yurt dışında satışa sunulacak. Q10’un Türkiye’de ne zaman satışa sunulacağı ise henüz belli değil.
BlackBerry 10