reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

BlackBerry

Eski nesil BlackBerry telefonlar için yolun sonu geldi

Eski nesil BlackBerry telefonlar için yolun sonu geldi. Firmanın kendi işletim sistemini taşıyan telefonlar kullanım dışı kaldı.

Advertisement

Geçtiğimiz yıllarda BlackBerry ve TCL ikilisi bir araya gelerek KEY serisi Android işletim sistemli akıllı telefonlar hazırlamış ve pazarda dikkat çekmeye çalışmıştı. Bazı Android modellerini çok talep olmamasına rağmen tuşlu olarak hazırlayan ikili, bu yüzden pazarda hiçbir zaman öne çıkmadı. Bu yüzden TCL imzalı yeni nesil BlackBerry akıllı telefonlar tarih oldu.

Daha sonra ise BlackBerry markasının pazarda kalmaya devam edeceği öğrenildi. ABD merkezli Onward Mobility firması 2021’de 5G destekli BlackBerry modellerinin yolda olduğunu duyurdu. Ancak 2021’de bu yeni modeller karşımıza çıkmadı.

Şimdi ise çok eski cihazlar için tamamen destek kesildi. 4 Ocak itibarıyla firmanın kendi işletim sistemini kullanan telefonlar ve tabletler “temel olarak” kullanılmaz hale geldi. Türkiye’de de çok sayıda satılan bu telefonlar ile artık arama yapılamayacak, mesaj atılamayacak ve veri aktarımı çalışmayacak. Modeller ile acil durum aramasının dahi yapılamayacağı verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Bu durum büyük bir sorun oluşturmayacak çünkü BlackBerry’nin bu telefonlarından kullanan nerdeyse kalmamış durumda. Firmanın Android işletim sistemli telefonları ise sorunsuz olarak görev yapmaya devam edecek.

İlginizi Çekebilir: Dünyanın en küçük aksiyon kamerası ile tanışın