reklamı kapat

POPÜLER

Bluetooth destekli akıllı asma kilit: Noke [Video]

“Dünyanın paylaşılabilir ilk bluetooth’lu asma kilidi” sloganıyla lanse edilen bu akıllı cihazı kullanmak için ne anahtara ne de herhangi bir şifre kombinasyonuna ihtiyacınız var. “Noke” için gereken tek şey akıllı telefonunuz!

Adını “No Key” (anahtar yok) kelimelerinin birleşiminden alan Kickstarter girişimi “Noke”, bünyesindeki bluetooth desteği ile asma kilit tanımını adeta baştan yazıyor. Çalışması için sadece cep telefonunuza ihtiyaç duyan cihaz, kilide yaklaştığınızda bluetooth bağlantı birimi üzerinden iletişim kurarak tek hamlede devre dışı bırakılabiliyor. Herhangi bir tuş kombinasyonuna ya da anahtara gerek kalmadan zamandan tasarruf sağlayan asma kilit, iOS ve Android cihazlar üzerinden kolaylıkla kontrol ediliyor. Üstelik erişim izni verdiğiniz diğer kişiler, siz yakınlarda olmasanız dahi Noke’yi rahatlıkla kullanabiliyorlar.

a1
Ortalama 1 yıldan uzun süre giden dahili pil kolaylıkla değiştirilebilirken, kilidi kimlerin kullandığı ise mobil uygulama üzerinde eş zamanlı şekilde görülebiliyor. Anahtar arama, kombinasyonu hatırlama derdini ortadan kaldıran kilit, telefonunuzun şarjının bitmesi durumunda ise belirleyeceğiniz Mors alfabesine benzeyen özel basma yöntemiyle açılabiliyor.

noke_gif
Hedeflenen 100 bin doların yaklaşık yüzde 75’ini toplamayı başaran geliştirici ekip Fuz, Noke’nin Kickstarter fiyatının 59 dolar olduğunu ve seri üretimde 99 dolar etiketle satışa sunulacağını belirtiyorlar. Diğer taraftan bisikletler için geliştirilen zincir kitine ise ek 20 dolar ödeyerek sahip olabiliyorsunuz. Güvenlik altyapısı hakkında bilgi vermekten kaçınan ekip, Noke’nin kafe, dolap, bisiklet gibi yüksek güvenlik ihtiyacı duyulmayan yerlerde kullanılabileceğini ifade ediyor.

a2

a3

a4

a6

VİDEO

YORUMLAR