reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı kilit nesnelerin interneti

Kilidi değil anahtarı akıllandıran aksesuar: Locky [Video]

Akıllı kilit teknolojilerine bir türlü güvenemiyorsanız ya da en basitinden kapı kilidiniz bu teknolojiye uygun değilse, kilidinizi değil ancak anahtarınızı akıllandırabilirsiniz.

Nesnelerin interneti sayesinde yaygınlaşan ve popülerleşen ürünlerden biri de akıllı kilit teknolojileri. Dijital anahtar sistemi ile evde olmasanız dahi farklı kullanıcılara kapıyı açmak için şifre gönderebileceğiniz sistemler belli başlı özelliklere sahip. Örneğin kapı açıldığında sizi uyarmak gibi. Ancak benzeri özellikleri kilidi değil de anahtarı akıllandırarak elde etmek de mümkün. Bunu amaçlayan Locky, “hacklenemez” bir çözüm sunuyor. Mini bir aksesuar olan Locky’le tek yapmanız gereken, anahtarınızı aksesuara yerleştirmek oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Temel işlevler

Hemen hemen her anahtarla uyumlu olduğu belirtilen Locky, uygulaması aracılığıyla bazı temel işlevler sağlıyor. Örneğin anahtarınızı kaybettiğinizde bulmanızı kolaylaştırıyor. Anahtar sahibi birden fazla kullanıcı varsa, o kullanıcıların da Locky kullanması durumunda kapının ne zaman açıldığı bildirim olarak telefonunuza geliyor. Kapıyı açma kapama geçmişini de tutan cihaz 1 yıla varan pil ömrü sunuyor. Tabii sistem eski usül olduğu için kapının hacklenme gibi bir riski de bulunmuyor. Anahtarı kapının üzerinde unuttuğunuzda ise uygulama sizi uyarıyor. Birden fazla kapıyı açan tek bir anahtarınız varsa, Locky ile kapıların açılma geçmişi ve anı da yine bildirim olarak geliyor. Önümüzdeki şubat ayında kullanıcılarla buluşturulması beklenen bu aksesuar, Kickstarter üzerinden 55 dolardan başlayan fiyatlarla satılıyor. Locky’nin Kickstarter sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.