reklamı kapat

POPÜLER

Bu otelde oda anahtarı yok, check-in yok, akıllı telefon var

Özellikle iş seyahatlerinde tercih edilen şehir otellerinde check-in ve check-out süreçleri gereksiz zaman kaybına yol açarken oda anahtarı da ilave sorumluluk anlamına gelebiliyor. Amerikan oteller zinciri Starwood bünyesinde yer alan Aloft otelleri, girer girmez yapılması zorunlu check-in ve adeta kaybolmak için yaratılmış olan oda anahtarı devrine son veriyor. Otel, Manhattan ve Silikon Vadisi’nde yer alan iki şubesinde sanal anahtar sistemini uygulamaya koyuyor. Sistemin merkezinde ise akıllı telefonlar için geliştirilen Starwood uygulaması yatıyor.

Otelin akıllı telefon uygulaması, iOS ve Android işletim sistemlerini destekliyor. Uygulama aracılığıyla kullanıcıya sanal bir oda anahtarı oluşturuluyor. Otele giriş yapan konuk, odasının önüne geldiğinde kapı kilidi, sanal anahtara sahip telefonu otomatik tanıyarak kapıyı açıyor. Bluetooth teknolojisi aracılığıyla gerçekleşen bu işlemin yanı sıra kullanıcı kapının önüne geldiğinde uygulama içinden açma veya kilitleme tuşuna tıklayarak da bu işlemi gerçekleştirebiliyor. Uygulama ile hem kaybolma konusunda uzman olan otel anahtarları veya kilit kartları ortadan kaldırılmış oluyor hem de otele girer girmez anahtar alabilmek için check-in ile uğraşmaya gerek kalmıyor. Müşterilerin otelden çıkışları sırasında da yine uygulama aracılığıyla gerekli işlemleri yapabilmesi ve otelde kaldıkları süre boyunca, oda değişiklikleri gibi tüm durumları takip edebilmeleri de uygulamanın yetenekleri arasında yer alıyor.

Sistemin, öncelikli olarak pilot seçilen iki tesisinde uygulamaya koyacak olan Aloft’un yanı sıra zincirin bir diğer üyesi olan W otellerinde de yıl sonuna kadar hayata geçirilmesi planlanıyor. Bünyesinde 123 otel bulunduran zincirde, Aloft otelleri genç ve teknolojiye yatkın bir kitlenin ilgisini çekiyor. Ancak otel yönetimi, bazı müşterilerin otel çalışanları ile etkileşime geçerek iletişim kurmaktan hoşlandığı gerçeğini de göz ardı etmeyerek resepsiyon bölümlerinin fiziki varlığını sürdüreceğini belirtiyor. Yönetim, otelcilik açısından ücretsiz Wi-Fi sonrası en büyük teknolojik gelişmenin bu sistem olduğunu belirtiyor.

VİDEO