reklamı kapat

POPÜLER

iPhone’da sanal gerçeklik deneyimini yaşatan proje: VR Dev Kit [Video]

HTC Vive, the Oculus Rift ve the Gear VR gibi zengin platform seçenekleri ile Android’in arkasında kalan Apple’a, VR platformu için seçenek sağlayacak bir ürün geliyor.

Sanal gerçeklik tecrübesini sunan platformlar ile Apple arasında yaşanan kopukluk, Apple kullanıcılarını bu tecrübeden mahrum bırakabiliyor. Lakin bu durum değişmek üzere. Occipital’in geliştirdiği VR Dev Kit ile birlikte IOS kullanıcıları telefonlarının dışında bilgisayarlarından da VR deneyimini yaşama imkanına kavuşacak.

Occipital’ın ürettiği VR Dev Kit, markanın daha önceden hayata geçirmiş olduğu ve mobil cihaz platformu için üretilen ilk 3D sensörü Structure üzerinden tasarlandı. Markanın bu projesi Kickstarter üzerinden çok ilgi gören ve destek toplayan projeleri arasında yer alıyor. Occipital’ın ürettiği VR setinin diğer setlerden farkı ise kullanıcılara sunduğu alan değerlerinde.
occipitalvrdevkit2

Sete eklenen sensör ile birlikte şu anda bazı Hollywood filmlerinde de yer alan 3D modelleme sistemi yer alıyor. Bu sistemde kullanıcıların etrafındaki nesneler 3D modelleme teknolojisi ile analiz ediliyor ve haritalandırma işleminin ardından nesneler sanal platforma aktarılıyor. Bu sayede içerisinde bulunduğunuz oda tamamen bir oyun alanına dönüşüyor. Occipital ekibinin planları ise donanım şirketleri ile anlaşma sağlayıp ürünlerini, yeni nesil cihazlarda kullanılabilir hale getirmek. Occipital VR Dev Kit 500 dolar‘lık fiyatı ile satışa sunuluyor.

YORUMLAR