reklamı kapat

POPÜLER

Google VR deneyimini Chrome uygulamasına taşıyor

Google, sanal gerçeklik için çalışmalarını hızla sürdürüyor. Web’deki gezintilerimize de sanal gerçeklik deneyimi katmak isteyen Google, Android için Chorme’un geliştirici versiyonu ve Chrome Beta’da WebVR desteği sunmaya başlıyor.

WebVR desteğiyle gelen Chrome for Android uygulamasının Beta ve geliştirici versiyonları sanal gerçekliğe kavuşuyor. Bunun anlamı da Cardboard ya da Daydream uyumlu cihazlarla web’de gezerken her şeyi sanal gerçekliğe dönüştürecek bir seçenek olması.

Daydream, Google’ın Android VR uygulamalarına ev sahipliği yapacak olan ve aynı zamanda da kulaklık, kumanda, akıllı telefon gibi cihazlara referans olup donanımların VR yazılımıyla uyumlu olmasını sağlayacak sanal gerçeklik platformunun adı. Yani Daydream, işin hem donanım hem de yazılım tarafını kapsıyor.

Samsung’un Gear VR gözlüğünün de dahili bir tarayıcısı bulunuyor fakat bu sadece Samsung cihaz sahiplerinin kullanabildiği bir platform. Google’ın Chrome sanal gerçeklik atılımıyla ise Cardboard ve yakında gelecek olan Daydream cihazlara da bu deneyim taşınmış oluyor.