reklamı kapat

POPÜLER

Sanal gerçekliğe Google Chrome desteği geliyor

En fazla tercih edilen internet tarayıcısı olarak öne çıkan Google Chrome şimdi de sanal gerçekliğe adım atıyor. Chrome’un son güncellemesi Google Daydream‘i desteklemeye başlıyor.

HTC Vive, PlayStation Vr, Oculus Rift, Samsung Gear VR, Google DayDream derken sanal gerçeklik yarışındaki rekabet giderek kızışıyor. Bahsi geçen tüm firmalar bu alanda öne çıkabilmek için çeşitli yeniliklerle kullanıcı karşısına çıkıyor. Google da sonunda bir süredir beklenen açıklamayı gerçekleştirdi. Yapılan son güncelleme ile birlikte Chrome’un DayDream’le uyumlu olduğu açıklanan Android telefonlarda kullanılabileceğini dile getirdi. Böylece iOS ve Android işletim sistemli akıllı telefonlarda 1 milyardan fazla kullanıcısı olan Google Chrome sanal gerçeklik dünyasına taşınmış olacak.

Bildiğiniz gibi DayDream uyumluluğu denildiğinde akla ilk olarak Google Pixel ve Google Pixel XL geliyor. Ancak Google DayDream’in uyumluluğu ZTE Axon 7 ve Moto Z‘yi de kapsıyor. Yakın zamanda bu listeye Asus Zenfone AR ve Huawei Mate 9 Pro gibi akıllı telefonlarda eklenecek. Elbette bu cihazlardan herhangi birine sahip olan kullanıcılar da alışkanlık kaynaklı olarak Google Chrome’u tercih etmeyi sürdürecek.

Aslına bakarsanız Google’ın bu açıklaması için büyük bir yenilik demek pek mümkün değil. Mozilla Firefox bir süredir bu alanda hizmet veriyordu. Mozilla VR isimli uygulama Oculus Rift, HTC Vive ve mobil cihazlarla uyumluluk vadediyor. Dolayısıyla Google aslında geride kaldığı bir noktada harekete geçmiş bulunuyor.

YORUMLAR