reklamı kapat

POPÜLER

Bosch Perfectly Keyless akıllı telefonları otomobil anahtarına dönüştürüyor

05 Eylül 2017

Araç sahiplerinin en can sıkan problemlerinden biri arabalarının anahtarlarını kaybetmek oluyor. Bosch tarafından geliştirilen Perfectly Keyless sistemi ise usandıran anahtar arayışına son veriyor.

Perfectly Keyless adı verilen sistem otomobil anahtarının dijital hali olarak özetlenebilir. Araç sahiplerinin bu pratik sistemi kullanabilmesi için akıllı telefonlarına Bosch tarafından hazırlanan uygulamayı indirmesi ve otomobillerini bu uygulamaya bağlaması gerekiyor. Ardından uygulama aracın dijital kilidine uyan tek seferlik bir güvenlik kodu oluşturuyor. Sürecin tamamlanmasının ardından sürücü ve araç arasındaki mesafe iki metreden az olduğunda otomobil kapısının kilidi açılıyor. Perfectly Keyless sistemi tanımlanan akıllı telefonun araç içinde olduğunu tespit ettiğinde anahtara ihtiyaç duymadan motor çalıştırılabiliyor. Sürücü ve telefon otomobilden iki metreden fazla uzaklaştığında otomobil otomatik olarak kitleniyor. Böylece “Arabayı kitlemiş miydim?” diye dert etmeye gerek kalmıyor.

Bosch Otomotiv Elektronik Ürünleri Başkanı Harald Kröger, “Dijital araç erişim sistemimiz Perfectly Keyless, sürücülerin artık geleneksel otomobil anahtarları olmadan araçlarını kullanabilecekleri anlamına geliyor. Stressiz ağa bağlı mobilitenin harika bir örneği. Bu algılama işlemi meydana geldiğinde, fiziksel bir anahtara ihtiyaç olmadan aracın kilidi açılıyor. Benzer bir şekilde, motoru çalıştırmak veya yolculuğun sonunda otomobili tekrar kilitlemek için anahtar gerekmiyor.” diyor.

Akıllı telefonunuzu kaybettiğinizde ise dijital anahtar çevrimiçi olarak devre dışı bırakılabiliyor. Perfectly Keyless aktifken normal araç anahtarını kullanmak da herhangi bir problem yaratmıyor.