reklamı kapat

POPÜLER

Volvo dijital anahtar teknolojisi ile fiziksel anahtarlar tarihe karışıyor [Video]

Bu yılki Mobil Dünya Kongresi’ne çıkarma yapan Volvo yeni nesil otomobil teknolojilerini tanıtmaya devam ediyor. İsveçli otomobil üreticisinin geliştirdiği dijital anahtar teknolojisiyle fiziksel anahtar dönemi tarihe karışıyor.

Volvo’nun geliştirdiği teknoloji, otomobilleri fiziksel anahtara gerek kalmadan akıllı telefon yoluyla açıp kapama üzerine kurulu. Dijital anahtar teknolojisi telefonların Bluetooth bağlantısını kullanarak mobil uygulama üzerinden kapıları ve bagajı açma/kapama ve motoru çalıştırma gibi olanaklar sunuyor.

Söz konusu teknoloji aynı zamanda kullanıcıya mobil uygulama için birden fazla dijital anahtar tanımlama imkanı da tanıyor. Kullanıcı böylece tek bir akıllı telefon ve o akıllı telefondaki uygulama ile o anki kullanım ihtiyacına bağlı olarak farklı noktalardaki farklı Volvo marka otomobile erişme ve kullanma imkanını elde ediyor.

Volvo Cars digital key
Volvo Cars dijital anahtar aynı zamanda otomobil paylaşımını da daha basit ve kullanışlı hale getiriyor. Volvo kullanıcısı dijital anahtarı akıllı telefon üzerinden istediği kişiyle paylaşıyor ve bu da fiziksel anahtar alışverişini ortadan kaldırarak kullanıcıların o otomobili kullanmasını sağlıyor.

Uygulama tabanlı teknoloji sayesinde müşteriler online ortamda dünyanın herhangi bir noktasında bir otomobil kiralama rezervasyonu yapıp ödemesini de gerçekleştirdikten sonra akıllı telefonuna gelecek olan dijital anahtarla işlemlerini tamamlamış oluyor.

Teoride epey kullanışlı ve hayat kurtarıcı görünen teknoloji, güvenlik konusunda kafalarda bazı soru işaretleri de oluşmasına neden olmuyor değil. Ancak dünyanın en güvenli otomobillerini üretme iddiasında bulunan bir firma için elbette bu kısım da düşünülmüştür.

Pilot uygulaması önümüzdeki ay araç paylaşım şirketi Sunfleet ile birlikte İsveç’te Göteborg havalimanında başlayacak olan uygulamanın 2017 yılından itibaren Volvo otomobillerde sunulması planlanıyor.

VİDEO