reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai dijital anahtar

Hyundai’den dijital anahtar atağı

Hyundai, dijital anahtar teknolojisine seri üretim modellerinde yer vermeye başlıyor. İlk olarak yeni Sonata‘da sunulacak olan bu teknoloji ilerleyen dönemlerde diğer yeni Hyundai modellerinde de karşımıza çıkacak.

Akıllı telefonlara indirilecek bir uygulama üzerinden kullanılabilen dijital anahtar özelliği, Yakın Alan İletişim (NFC) teknolojisi ile çalışıyor. Otomobilin kapısına yakın bir noktada devreye giren NFC, sürücünün akıllı telefonundaki dijital anahtar uygulamasını algılıyor. Aracın sürücü ve yolcu kapılarının kollarına entegre edilen NFC anteni kilidi açarken, kabindeki kablosuz şarj ünitesinde yer alan diğer anten ise motorun fiziksel anahtar olmadan çalıştırılmasını sağlıyor. Uygulama sayesinde, kullanıcının tercih ettiği ayarlar da kaydediliyor ve anahtar tanındığında, ayna, koltuk, direksiyon simidi ve multimedya (AVN) sistemleri gibi sürücüye ait kişisel ayarlar otomatik olarak devreye giriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dört farklı telefon desteği

Sistem, otomobili birden fazla kişinin kullandığı durumlarda da dört farklı telefona erişim imkanı tanıyor. Aracın servise bırakıldığı zamanlarda veya vale hizmetinden faydalanılacağı restoran veya otel gibi yerlerde ise bu sistemin yerine klasik anahtar kullanılabiliyor.

İlgi video

Yeni nesil Hyundai kokpit sistemi