reklamı kapat

POPÜLER

BMW gelecek vizyonunu gözler önüne serdi

06 Ocak 2016

Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) her geçen yıl otomobil üreticilerini daha sık görmeye başladık. Gelecek otomobil konseptlerini Las Vegas’ta sergileyen otomobil üreticileri arasına BMW de katıldı. Alman üretici yeni gelecek vizyonunu i8 ailesinden yeni bir üyeyle gösterdi.

BMW i Vision Future Interaction adını taşıyan yeni konsept, i8’in kapıları sökülmüş bir versiyon olarak göze çarpıyor. Konseptin kapısız olması, BMW’nin asıl yenilikleri içeride sunduğunun bir göstergesi. Nitekim dışarıdan bakıldığında konsepti halihazırdaki i8 modelinden ayırmak neredeyse imkansız.

İç kısımda ilk bakışta 21 inçlik panoramik bir ekran göze çarpıyor. BMW’nin 7 Serisi ile tanıttığı bu dokunmatik ekran, Air Touch isimli kontrol sisteminin bir parçası. Hem dokunmatik hem tuşlu hem de harekete duyarlı olan bu sistem sayesinde bilgi eğlence araçlarını devreye sokmak mümkün. Ekranın yolcu kısmında yer aldığına bakmayın. Zira otomobil sürücüsüz moda alındığında sürücü koltuğu geriye gidiyor ve ekranı izlemek mümkün hale geliyor.

BMW-i-Vision-Future-Interaction-images-12
Konseptte Pure Drive, Assist ve Auto olmak üzere üç farklı sürüş modu yer alıyor. Pure Drive modunda tüm performans sürücünün ellerindeyken Assist modunda yardımcı sensörler devreye giriyor. Örneğin yolda görünmeyen çukurlar yardımcı mod sayesinde bertaraf ediliyor. Auto ise tamamen sürücüsüz mod. Bu modda her şeyi otomobilin kendisi hallediyor, sürücüye ise geriye yaslanıp içerideki teknolojilerin keyfini sürmek kalıyor.

Seri üretim bir modelden ziyade BMW’nin gelecek planlarını sergilediği konseptin yakın zamanda gerçeğe dönüşmesini beklemiyoruz. Çok yakın gelecekte ise ailenin Spyder modeliyle söz konusu teknolojilerin birçoğunu daha yakından göreceğiz.

YORUMLAR