reklamı kapat

POPÜLER

BMW i3 ve Tesla Model S çarpışma testinde karşı karşıya [Video]

Elektrikli otomobil sınıfının lideri Tesla ile BMW i ailesinin en küçük üyesi güvenlik testi sonuçlarıyla beklentilerin altında kaldı.

Geleneksel otomobiller için en önemli kriterlerden birisi şüphesiz güvenlik testlerinden aldıkları değerlendirme sonuçları. NCAP başta olmak üzere dünyada kar amacı gütmeyen çeşitli kuruluşlar tarafından yapılan bu testler araçların üzerinde bulundurdukları elektronik destek ünitelerini de baz alarak sınıf standartlarının belirlenmesinde önemli rol üstleniyor. Bu durumun aynısı elektrikli otomobiller için de geçerli. Batarya sistemleri genellikte tabanlarına entegre edilen bu araçların çarpışma sonucunda herhangi bir patlama durumu yaşanmaması adına güvenlik süreçleri gelenekseller kadar önemli. Çarpışma testlerini gerçekleştiren kurumlardan birisi olan Amerikan Yol Güvenliği Sigorta Enstitüsü‘nün Model S ve i3 üzerinde yaptığı testlerin sonuçları üreticilerini pek memnun edecek türden değil.

Tesla Model S P100D üzerinde yapılan ön çarpışma testinde emniyet kemerinin yetersiz olduğu gözlemlenirken yetkililer burada sürücünün ayaklarından yaralanmaya maruz kalabileceği ibaresini notlarına ekledi. Takla testinde başarılı olarak nitelendirilen Model S’in ışıklarınınsa sınıfta kaldığı ifade ediliyor. BMW i3’ün en büyük eksiğiyse baş desteği olarak göze çarpıyor. Özellikle arkadan çarpmalarda kullanıcılarda boyun yaralanmaları gözlemlenebileceği ifade edilen i3’ün ortalaması da beklentilerin altında. Elektrik üniteli araçlar arasında 2017’nin en güvenli araçlarıysa Toyota Prius Prime ve Chevrolet Volt olarak kayıtlardaki yerini koruyor. BMW i3 ve Tesla Model S’in karşı karşıya geldiği çarpışma testine haberin ana görseli üzerinden ulaşabilirsiniz.