reklamı kapat

POPÜLER

BMW Apple Carplay

BMW’den tartışma yaratan uygulama hamlesi; “araç içi eğlence desteğinde” yıllık ücret!

22 Ocak 2018

Detroit Otomobil Fuarı’nda ilk detayları ortaya çıkan planlamada, önümüzdeki yıldan itibaren yeni BMW modelleri beraberinde tartışılacak bir uygulamayı da getirebilir.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte otomobillere yansıyan sistemlerden birisi olan akıllı telefon entegrasyonu artık her yeni model için zorunlu hale gelmiş durumda. Eskiden sadece bluetooth bağlantısı üzerinden bağlandığımız araç içi eğlence sistemleri, Apple CarPlay ve Android Auto gibi desteklerle artık tek bir bağlantıyla telefona dönüşebiliyor. İlk başta bahsettiğimiz gibi artık bırakın Mercedes ve Audi gibi premium üreticileri, alt segmentlerde yer alan modellerde bile bu desteğin olmaması şu anda büyük bir eksiklik. Hal böyle olunca da artık tüm yeni modellerde kullanıcıları memnun etmek amacıyla Apple CarPlay ve Android Auto desteğini standart olarak görebiliyoruz. BMW’nin bu sistemle ilgili gitmeye hazırlandığı adımsa kullanıcılarını hiç memnun etmeyebilir. Çünkü BMW sahiplerinin yıllık abonelik üzerinden bu özelliğe para ödemesi gerekecek.

Apple CarPlay sadece ilk yılı ücretsiz

Evet, ilk duyduğunuz andan itibaren durum kulağa fazlasıyla saçma geliyor. Çünkü ortada, zaten üst donanım paketlerinde araca eklenen yani bir anlamda ekstra ücret ödediğiniz özelliğe, bir de yıllık ücret ödemenizi gerektiren bir durum var. Kaynaklara yansıyan detaylara göre BMW’nin Apple CarPlay için kullanıcılarından yıllık talep edeceği ücret yurt dışında 80 dolar olacak. Bu da günümüz dolar kurunu hesapladığımızda yaklaşık 305 TL‘ye denk. Ama hemen üzülmemize gerek yok çünkü BMW’nin planlarına göre, araç sahipleri sistemi ilk yıl ücretsiz olarak kullanabilecek. (!) Henüz modellerinde Android Auto desteği sunmayan markanın bu hizmet için de benzer uygulama yapması da işten bile değil. Yaklaşık on gün önce sizlerle değerlendirdiğimiz araç içi bilgi sistemlerine reklamların geleceği haberinin ardından BMW’den aldığımız bu haber kullanıcıların önümüzdeki dönem için kaygılanmasına neden olacak gibi gözüküyor. Siz de konuyla ilgili görüşlerinizi bizler yorum olarak iletebilirsiniz.

İlgili video