reklamı kapat

POPÜLER

Bosch ve Sony’den sürücüsüz otomobiller için dev ortaklık

Dünyanın en büyük sağlayıcılarından olan iki marka sürücüsüz araç sisteminin hayati parçalarından olan kamerada yeni teknolojiler geliştirecek.

Sürücüsüz otomobil sistemlerinin geliştirme sürecinde gerek otomobil üreticileri arasında gerekse sağlayıcılar arasında hayata geçirilen ortaklıkları artık belirli aralıklarla sık sık duymaya başladık ve görünen o ki duymaya da devam edeceğiz. Bu ortaklık furyasına dahil olan son iki üreticiyse Sony ve Bosch oldu. Sürücüsüz otomobil sistemlerinde Tesla başta olmak üzere önemli markalarla birlikte halihazırda çalışır durumda olan Bosch, Sony ile yaptığı ortaklık sonucunda sisteminde yer alan hayati bir donaımı çok daha iyi bir seviyeye getirmeyi planlıyor.

Sensörler, kamera sistemleri, radar ve lidardan oluşan bir ortaklık sonucu çalışmasını sürdüren otonom sürüş teknolojilerinde Sony ile Bosch bir araya getiren etmen kamera sensörü oldu. Ortaklık sonucu geliştirilecek olan yeni sensör teknolojisiyle birlikte sürücüsüz araçların etrafında olan bitenleri düşük ışık ve oldukça sert hava koşullarında dahi kusursuza yakın şekilde analiz edebilmesi hedefleniyor. Sistemin özellikle insan gözünün zorlandığı bölümlerde fark yaratacağını ifade eden Bosch Şasi ve Sistem Kontrol Başkanı Gerhard Steiger; “Ortaklık anlaşması imzalayan bu iki markanın da amacı zorlu koşullarla en iyi şekilde başa çıkabilebilecek kamera ve sensör teknolojileri geliştirmek.” diyerek alanlarında dünyanın en önemli üreticilerinden olan Sony ile yapılan ortaklıktan ötürü oldukça mutlu olduklarını ifade etti. Tam otonom sistemlerin hayati parçaların olan video sensörlerin kusursuz işleyişi sağlaması için en küçük renk farklılıklarını bile algılaması gerektiğini düşündüğümüzde Bosch ve Sony ortaklığında karşımıza çıkacak teknolojinin bu sistemlerin güvenliği konusuna önemli bir çözüm sunabileceğini de ön görebiliyoruz.