reklamı kapat

POPÜLER

Bu kelebeğin şeffaf kanatları geleceğin ekranlarına ilham veriyor

26 Nisan 2015

Glasswing Butterfly olarak adlandırılan kelebek türünün eşsiz kanatları, geleceğin akıllı telefon ve tablet ekranlarının çıkış noktalarından biri olabilir.

Almanya’nın en büyük ve prestijli eğitim kurumlarından Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları, şeffaf kelebek kanatlarından yola çıkarak tablet, cep telefonu ve diğer aygıtlar için daha az yansıyan ekranların geliştirilebileceğine inanıyorlar.

Akıllı telefon ya da tablet ekranlarındaki yansıma sorununa bilimsel bir yaklaşımla çözüm getirmeyi amaçlayan araştırmacılar, şeffaf kanatlara sahip kelebek türü Greta Oto’yu laboratuvar ortamında elektron mikroskopu ile incelediler. Bu kelebek türünün en önemli özelliği ışığı yansıtmayan, böylelikle dikkat çekmemesini sağlayan şeffaf kanatlarıydı. Konunun gizemini çözmek için yola çıkan araştırmacılar önemli bulgulara ulaşmayı başardılar.

Araştırma sonucunda kelebeğin kanatlarının ışığı çok daha az yansıtması konusu, matematiksel bulgularla desteklendi. Şimdi ise bu egzotik kelebek türünün kanatlarından yola çıkılarak geleceğin ekranlarının daha az yansıma faktörü ile kullanıcılara sunulması yönünde çalışmaların gerçekleştirilmesi bekleniyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Bu kelebeğin şeffaf kanatları geleceğin ekranlarına ilham veriyor” için bir cevap

  1. wad dedi ki:

    kelebeğin ışığı yansıtmadğını yeni anlayabilmişler daha nasıl sorusu var