reklamı kapat

POPÜLER

Bugün doğan bebeklere isimler: Instagram filtreleri

Bu jenerasyonun bebekleri için isim seçme dönemleri epey meşakkatli geçiyor. Etrafınızdaki örnekleri hatırlayın. Son bir yılda işittiğiniz kız ya da erkek isimlerinin çoğunun anlamını bilmiyor; öğrenmek için annelerine babalarına soruyor olma ihtimaliniz yüksek. Amerika’nın popüler anne bebek sitesi BabyCenter‘ın anketinden anlaşılan o ki farklı, duyulmamış, sıra dışı isim arayışları global bir çaba. Üstelik de yurt dışında, Instagram filtrelerinden isim seçme noktasına gelinmiş.

BabyCenter.com‘un resmi olmayan fakat dünya genelinde 340 bin anne babadan topladığını ifade ettiği verilere göre 2015’in en popüler bebek isimleri arasında Instagram filtre isimleri de bulunuyor. 2015’in favori isimleri listesinde çokça bulunan isimlerden Lux, Juno, Reyes, Ludwig, Amaro, Valencia ve Willow; artık bazı aileler için fotoğraflarımıza kontrast, sıcaklık, parlaklık, canlılık veya vinyet eklemek için başvurduğumuz filtre adlarından çok daha fazlası. Örneğin erkek isimleri arasında Lux, geçen yıla göre yüzde 75’lik bir artış göstermiş ve kız ismi olarak da tercih edilmiş. Diğer popüler isimlerden Ludwig, geçen yıla göre yüzde 42; Amaro yüzde 26, Reyes yüzde 10, Hudson yüzde 4 ve Kelvin yüzde 3 artış göstermiş. Kız isimleri arasında ise Juno yüzde 30’luk artışla başı çekerken onu Valencia ve Willow takip ediyor.

Instagram filtre adları, ne erkek ne de kız bebek ismi olarak 2015’in en popüler isimleri ilk 10’unda yer bulamasa da geçen yıla göre tercih edilme oranlarında hatırı sayılır bir artış görülüyor. Umuyoruz önümüzdeki yıl bu listede Lo-Fi ismini görmeyiz.