reklamı kapat

POPÜLER

sıfır otomobiller için ÖTV

Bugün sıfır otomobiller için ÖTV kaldırılsa fiyatlar ne kadar iner?

Türkiye’de sıfır bir otomobil almak hiç olmadığı kadar zor durumda. Bunun en büyük nedenlerinden birisi ise sıfır otomobiller için ÖTV alınması.

ÖTV ya da Özel Tüketim Vergisi uzun zamandır hayatımızda ve sıfır otomobil modellerinin üzerine inanılmaz yüksek bir ekstra getiriyor. Örneğin Türkiye’de otomobil fiyat listesini detaylı olarak paylaşan en büyük isimlerden birisi Seat. Seat’ın Türkiye’de satılan en ucuz modeli “yeni IBIZA” ve firmaya göre bu aracın net fiyatı 174 bin TL seviyesinde. Bu aracın üzerine tam 104 bin TL kadar ÖTV ve 50 bin TL kadar KDV ekleniyor. Bunlar ve ekstra olarak alınan MTV ile beraber aracın satış fiyatı 332 bin TL oluyor. Seat’ın Türkiye’de sattığı en pahalı modeli ise “TARRACO”. Bu aracın net fiyatı 439 bin TL seviyesinde. Aracın üzerine tam 351 bin TL kadar ÖTV ve 142 bin TL kadar KDV ekleniyor. Bunlar ve alınan MTV ile beraber aracın satış fiyatı tam 935 bin TL oluyor. Peki bugün otomobiller için ÖTV kaldırılsa fiyatlar ne kadar iner?

Aslında yukarıdaki iki modelin rakamları durumu özet olarak açıklıyor. Ancak düz rakamlar üzerinden girilirse 1 milyon TL’lik bir otomobil 550 bin TL’ye kadar inebilir. Sıfır otomobil satışlarından ÖTV kalkar ise 500 bin TL’lik bir araç 270 bin TL‘ye kadar düşebilir. 400 bin TL’lik bir sıfır araç ise 235 bin TL‘ye alınabilir hale gelebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki bu rakamlar daha da aşağıya nasıl inebilir? Çünkü ÖTV kalksa dahi fiyatlar halen çoğu kişi için oldukça yüksek seviyede olacak. Açık olarak otomobil satışlarından KDV kaldırılamaz. Bu noktada daha da düşük rakamlar için mutlaka dolar ve euro kurlarının düşürülmesi gerekiyor. Fiyatların bunun haricinde düşmesi olası görünmüyor.

Türkiye’de birçok genç, en azından ilk sıfır otomobillerinden ÖTV alınmamasını talep ediyor ancak bu konuda herhangi bir adım atılmış değil. Şu an Türkiye’de sıfır yanında ikinci otomobil fiyatları çok uçuk seviyelerde yer alıyor.

Sıfır otomobiller için ÖTV alınması üzerken, bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın