reklamı kapat

POPÜLER

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı geri döndü [Video]

07 Nisan 2015

2013 yılında bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle faaliyetlerine ara veren Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC – Large Hadron Collider) yeniden çalışma aşamasına geldi. Dünyanın kaderini değiştirmesi beklenen çarpıştırıcı, evrenin sırrını –Higgs Bozonu– keşfetmeye kaldığı yerden devam edecek.

İki yıllık iyileştirme süresince CERN teknisyenleri Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın yıpranmış parçalarını onarma ve güçlendirme konusunda yoğun mesailerine ara vermeden devam etti. Mıknatıs ve elektrik sistemleri güçlendirilen çarpıştırıcı, bu sayede protonların da birbirine daha fazla yaklaşması sonucu yüksek enerjili çarpışmalar gerçekleştirecek. Şimdiye dek 8TeV’den (trilyon elektrik volt) öteye geçemeyen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın, bakım çalışmaları neticesinde 13,5TeV güçünde çarpışmalara sahne olması bekleniyor.

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Büyük Hadron Çarpıştırıcısı geri döndü [Video]” için 17 cevap

 1. Şu cihazı görmek bile insanı heyecanlandırıyor. Bu arada ben yeni siteye bir türlü alışamadım. @Log bir anket filan mı yapsanız yeni site nasıl oldu diye? Başkaları ne düşünüyor merak ettim valla

 2. Emre Güneş dedi ki:

  Ben de hiç alışamadım.. Her gün girdiğim log artık eskisi gibi keyif vermiyor ! Eski hali çok daha kullanışlı ve keyifliydi.

 3. ilker görkem dedi ki:

  Tamamen katılıyorum. hatta alışırım belki diye yorum yazmaktan vazgeçmiştim ama bu iki yorumu görünce ben de yazdım. Her gün girip takip etmeye çok alıştığım site bu haliyle sanki haberleri kaçırmama sebep oluyor

 4. Emre Güneş dedi ki:

  Evet sık girme isteğimi alıp götürdüğü gibi İlker in de dediği gibi sanki bir şeyleri kaçırıyoruz hissiyatı var sürekli..

  Mobil de ise durum daha da kötü

 5. Kemal Yılmaz dedi ki:

  Herkese katılıyorum..daha fonksiyonel olmaya ve geniş içeriğe yönelik bu yeni düzenleme eski sadeliği ve keyfi götürdü..Zaten bir yığın içerik kalabalığı site var ve LOG da böyle olmak zorunda değil. Eski versiyonda olmayan mobildeki kasma ve”swipe” sıkıntısı, haber resimlerinin alt kısmlarında tıklama veya dokunmayı kabul etmeyip yazının devamına girmemesi, konu başlıklarının altta olması gibi can sıkıcı pek çok durum var. Umarım eski siteye geri dönülür.

 6. fvrkna dedi ki:

  sitenin yeni hali müthiş siz kafayı mı yediniz nesi kötü?

 7. Kadir Bilginer dedi ki:

  Sürekli takip edilen her site yenilemesinde alışkanlıkların değişmesinden dolayı böyle düşünenler olabiliyor. Bence çok daha dinamik, çok daha kullanışlı yenilikçi bir arayüz olmuş. Şimdiden alıştım bile. Bu vesiyle tebrik ederim ilgilileri.

 8. Osman Bulut dedi ki:

  Yeniliklere niye böyle önyargılı yaklaşılır anlamıyorum. Hangi site yenilenirse yenilensin belli bi kesim eskisini istiyoruz çığlıkları atıyor, getirdiği güzellikler gözardı edilerek.

  Arayüz yerleşimi, tipografi ve renk kullanımı bakımından çok güzel bir tasarım olmuş. Zaten LOG’tan aksini beklemek haksızlık olurdu.

  Alışamadığı için yeni versiyonu eleştirenler sorunu kendinde aramalı bence.

 9. Emre Güneş dedi ki:

  Arkadaşlar bunlar tabiki kişisel görüşler neden kendimizde sorun arayalım durduk yere

 10. Osman Bulut dedi ki:

  Günümüzde bu kadar hızlı değişen, gelişen bir teknoloji varken, kullanım alışkanlıklarımızın aynı hızda değişmediğini düşünüyorum çünkü genel olarak. Bu site özelinde demiyorum, tüm yenilemelerde benzer yorumlar oluyor. Bi yere kadar anlayabiliyorum sonuçta bir alışkanlık oluyor ama bu adamlar da durduk yere siteyi güncelleyip bozalım demiyorlar herhalde. İlla ki bir şeyleri düzeltmek, olumlu katkı sağlamak amacıyla yapıyorlar. Bu tasarımda da bu düşünceyle pek çok yenilik yapılmış.

  Sadık bir LOG okuyucusu olarak eski halini çok severek takip ederdim, fakat çoğu konuda yetersiz kaldığı gerçekti. Görüyorum ki olumsuz yorumlar genelde eskisine alışmış olmaktan kaynaklı. Eskiye duyulan bu sevgi mevcut durumda hiç bir katkı sağlamıyor, zira eskiye dönülmeyeceği çok açık. Belli ki emek harcanmış, bir sürü yenilik eklenmiş. Sırf biz zor alışıyoruz diye her şeyi iptal edip eskiye mi dönecekler? Belki kullanışsız bulduğunuz şeyleri yazarsanız cevap verirler ya da o yönde geliştirirler.

 11. Emre Güneş dedi ki:

  Evet Sanırım beğenmediğimiz yönlerini belirtmekte fayda var.

  destek@log.com.tr

  Aklımızdakileri yazabileceğimiz en doğru yer olacaktır.

 12. Kemal Yılmaz dedi ki:

  Yeniliklere önyargılı yaklaşıldığı falan yok her yenilik mutlak bir gelişim ya da artı getirecek diye birsey yok. Zevkler renkler kişiye göre değişir. Beğenenler beğendiklerini yazar beğenmeyenler beğenmediklerini..Kimse yerinden saysın demiyor ama bana göre LOG’u diğer sitelerden ayıran görece sadeliği ve Yalın tasarımıydı..Su anda buglar ve performans sorunları da var ama Beta oldugunu unutmuyorum. Bence sen boyle bir yorum yazdığın icin az biraz kendine bak herkes senin gibi düşünmeyecek bu hayatta

 13. Osman Bulut dedi ki:

  Herkesin farklı görüşü olabileceği öznel bir konudan bahsettiğimizin farkındayım. Zaten eleştirim bunlara değil alışkanlıktan kaynaklı eskiye dönsün yorumlarınaydı. Uzun uzun da açıklamaya çalıştım yukarıda.

  Beğenmedim eskiye dönsün demek ayrı, şu şu özelliklerde bug’lar mevcut geliştirilmeli demek ayrı.

  Kimsenin benim gibi düşünmesini beklemiyorum ama tasarımın, kullanıcı deneyiminin de belli başlı kuralları mevcut. Ve bu konularda temel sorunlar olmadığı görülebiliyor.

 14. Kemal Yılmaz dedi ki:

  “Eskiye dönsün” tabirini illa çağ dışı, modern olmayan bir anlayışa ya da düzene geri dönülsün anlamında asla kullanmam. Yoksa hepimiz teknoljiyi seviyoruz, takip ediyoruz ve LOG’a bir nevi değer verip sahiplendiğimiz için bu yorumları yapıyoruz. Eski site de o şekliyle gayet hoştu ve de en azından ciddi manada eksik içermiyordu diye düşünüyorum. Mesela iphone kullananlar için ios 6’dan ios 7’ye geçiş radikal bir değişimdi, açıkçası benim epey hoşuma gitti ama hoşuna gitmeyenler de ister alışkanlıktan ister alışmış olup beğenmemeden kaynaklı tepkilerini dile getirdiler. Biz de bunlara saygı duyduk ve asla aklımdan ios 7’yi beğenmeyenler için “sorunlu” demek de geçmedi. Farklı sitelerde haber yapılan her yenilik için mutlaka gereksiz taş atanlar olur ve çıkış noktanız da bu olabilir ama buradaki görüşlerde öyle bir durum yok. Tıpkı sizin gibi sadık LOG sitesi takipçilerinin kişisel olarak alışamadığı ya da alışıp da beğenmediği şeyler vurgulandı yukarıdaki yorumlarda. Ha siz ısrarla yeni sitede devam edilsin diye görüşünüzü söyleyebiliyorsanız başkalarının da eski siteye dönülsün deme hakkı olmalı sebebi ne olursa olsun. İster bahsedilen eksikler, ister nostajiye duyulan özlem, ister alışkanlık, ister beğenmeme olsun gerekçesi..Bir de ortaya çıkan sonuç ve görüşler ne olursa olsun herhangi bir konuda yerinde saymama, mutlaka değişme ve gelişme çabasına da saygı duyarım her zaman bunu da ayırmak lazım..

 15. liriketki dedi ki:

  Tasarım konusuna kesinlikle katılıyorum.

 16. Osman Bulut dedi ki:

  Ben bu görüşler için haksız demiyorum, somut sebepler belirtilirse faydalı olur demeye çalışıyorum. Bu nokta da hemfikiriz sanırım. Güzel bir tartışma oldu, teşekkürler 🙂

 17. Volkan YILMAZ dedi ki:

  Herkese değerli yorumları için teşekkürler. Eski LOG alışkanlıklarından vazgeçemeyenler; ana menüde yer alan ayarlar ikonuna tıklayarak “Blog Görünümü” seçimi yapabilir.