reklamı kapat

POPÜLER

canon

Canon araştırmasından şaşırtıcı Türk fotoğrafçılığı eğilimi

Fotoğrafçılık ile uğraşanların yakından bildiği Canon, Dünya Kamera Günü kapsamında Türkiye’nin fotoğrafçılık alışkanlıklarını araştırdı.

Canon‘un araştırmasında Türklerin fotoğraf tutkusu ortaya çıktı. Fotoğraf makinesi tercihleri, ilgi duydukları fotoğrafçılık türleri gibi birçok farklı alanda dikkat çekici verileri ortaya çıkaran araştırma, Türklerin büyük bir kısmının en az bir fotoğraf makinesine sahip olduğunu gösterdi. Milletimiz daha çok doğa fotoğrafçılığı ile ilgilenirken, yeni bir makine alırken düşünülenin aksine fiyatına değil performansına önem verdiği dikkat çekti. Dünya Kamera Günü özelinde fotoğrafseverlerin fotoğrafçılığa dair önceliklerini, ilgisini ve fotoğraf makinesi seçimleri gibi detayları içeren bir araştırmaya imza attı. Canon Türkiye’nin Instagram hesabı üzerinden gerçekleştirilen ankete verilen 51 bin yanıtı analiz ederek Türkiye’nin fotoğrafçılığa dair tercihlerini ortaya koyan harita oluşturuldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Canon araştırması kullanıcılar için performansa önem verdiğini gösterdi

Ankete katılanların yarısından fazlasının kendi fotoğraf makinesine sahip olduğu ortaya çıktı. Anketi yanıtlayanların yüzde 68’i fotoğraf makinesini, performansına bakarak satın almaya karar veriyor. Satın alma ise en çok teknoloji marketlerinden gerçekleştiriliyor. Katıların yüzde 40’ı ne kadar sıklıkta fotoğraf çektikleri sorusuna haftada 1 yanıtını verirken, her 2 kişiden 1’i ise fotoğraf makinesine 2 bin ile 5 bin TL arasında bütçe ayırıyor. Çalışmanın dikkat çeken sonuçlardan bir diğeri ise dünyadaki birçok millet gibi selfie çekmeyi seven Türkler, sanılanın aksine fotoğraf makinelerini selfie için kullanmıyor. Makinelerini profesyonel çekimlere ayırıyor.

Türkler daha çok doğa fotoğrafçılığı ile ilgileniyor

Anketi yanıtlayanlar en çok kış mevsiminde fotoğraf çekmeyi sevdiklerini aktarırken; katılımcıların yüzde 57’si ise doğa fotoğraflarını çekmeyi  tercih ediyor. Katılımcılardan yüzde 77’si kendini amatör olarak tanımlarken, düzenli olarak fotoğraf çekenlerin ise yakın çekim yapmayı daha çok sevdiği görülüyor. Son olarak fotoğraf makinelerinde en çok hareketli ekran özelliği kullanılıyor.

İlginizi çekebilir

Serinin en son üyesi; kompakt fotoğraf makinesi Sony Cyber-shot DSC-RX100 VII tanıtıldı!