reklamı kapat

POPÜLER

Canon EOS 600D incelemesi

2003 yılında Canon DSLR fotoğraf makineleri herkesin kullanımına uygun hale getirmek amacıyla ilk giriş seviyesi DSLR modeli EOS 300D ile bu tür fotoğraf makinelerini kullanıcılar için ulaşılması daha kolay bir hale getirmişti. O günden bu yana giriş seviyesi DSLR modellerini sürekli geliştiren Canon bu sınıftaki son temsilcisi EOS 600D ile karşımızda. Full HD video çekimi, hareketli LCD panel ve çok noktalı odak sistemi gibi günümüz DSLR kullanıcılarının her türlü beklentisine daha uygun fiyata cevap veriyor. EOS 600D ayrıca otomatik çekim modları ve odaklamayı kolaylaştıran sistemleri ile daha amatör kullanıcıların da profesyonel kareler yakalamasına olanak tanıyor.

AMATÖR DOSTU
Çekimlerde kullanabileceğiniz otomatik modlar özellikle fotoğrafçılıkla yeni ilgilenmeye başlayan kullanıcılar açısından oldukça ilgi çekici. Aralarında amatör kullanıcıların oldukça beğeneceğini düşündüğümüz ‘Basic+’ özelliği kullanıcılara en basit pozlama bilgisine bile ihtiyaç duymadan doğru ışık ayarı ve istenilen net alan derinliğini elde etme imkanı sağlıyor. Cihazın üzerinde ‘A+’ ibaresi ile yer alan çekim modu ise çekimi yapılan sahneyi analiz ederek en doğru pozlamayı sadece ışığa göre değil, çekilen karenin renk çıkışını da işin içine katarak hesaplayarak alışıldık otomatik çekim modlarından farkını daha ilk fotoğrafta gözler önüne seriyor. Ayrıca çekilen fotoğrafa cihazın üzerinden eklenebilen filtrelerle daha yaratıcı kareler elde etmek de mümkün. Grenli siyah-beyaz, yumuşak odak, oyuncak kamera, minyatür etkisi ve balık gözü gibi filtrelere sahip EOS 600D ile fotoğraf çekmek daha eğlenceli bir hale geliyor.

ALIŞTIĞIMIZ ÖZELLİKLER
Canon’un giriş seviyesi kameralarında benimsediği yüksek performans prensibi bu sınıfın en yeni temsilcisi EOS 600D’de de etkilerini hissettiriyor. Kendini kanıtlamış APS-C CMOS sensörü 18 megapiksel çözünürlük sunarken en karanlık yerlerde bile 12800 ISO’da rahatlıkla çekim yapabilmenizi sağlıyor. Saniyede 3,9 kare çekebilen EOS 600D’nin iFCL otomatik odaklama sistemi EOS 7D gibi daha üst sınıf kameralardan alınmış. 3 inçlik hareketli LCD ekran canlı ön izleme özelliğinden maksimum verim almayı sağlarken aynı zamanda 170 derecelik görüş açısı da çekimlerde oldukça yardımcı oluyor.

VİDEODA DİJİTAL ZOOM DEVRİ
1080p Full-HD video kaydı yapabilen 600D aynı zamanda Canon’un kameralarında ilk kez kullandığı dijital zoom özelliğine sahip. 1080p video kayıtlarında 3x ve 5x dijital zoom yapabilen 600D ayrıca 720p video kayıtlarında 7D gibi saniyede 50 kare kaydedebiliyor. Video Snapshot özelliği sayesinde ise kısa süreli videoları arka arkaya çekerek bilgisayar üzerinde kurgulamaya gerek kalmadan bu işlemi kamera üzerinde gerçekleştirebiliyorsunuz.

ARABİRİM VE MENÜ
Diğer modellerden alıştığımız standart Canon menü tasarımı 600D’de de karşımıza çıkıyor. Fiziksel tuşlarla düzenleyebildiğimiz hemen hemen her türlü özelliği diğer Canon modellerinde olduğu gibi bu modelde de dijital menü üzerinden ayarlayabiliyoruz. Bilindik Canon menüsüne ek olarak 600D’de çekimlerin ardından ekleyeceğiniz filtreler için ek bir bölüm bulunmakta. Menüler her ne kadar özellikle eski Canon kullanıcıları için basit olsa da fiziksel tuş takımı ve arka panelin kullanımı özellikle manuel olarak yapılan çekimlerde fazlasıyla el alışkanlığı gerektiriyor. Bu durum elbette arka panelde pozlama halkası bulunmayan tüm Canon modelleri için geçerli.

YENİLİKLERİ İLE FARK YARATIYOR
Canon her ne kadar 600D modelinin 550D’nin yenilenmiş versiyonu olarak tanıtmasa da yeni model 550D ile bir üst sınıfta yer alan 60D modelleri arasında konumlandırılmış. 550D’ye göre daha büyük olan boyutları ve fazladan 40 gram ağırlığı bu durumun ilk göstergeleri. Hareketli ekran, akıllı otomatik çekim modları, entegre kablosuz çoklu flaş tetikleyicisi gibi birçok yenilikle karşımıza çıkan EOS 600D, Canon’un şimdiye kadar geliştirdiği en kullanıcı dostu DSLR modellerinden biri.

HER TÜRLÜ BEKLENTİYİ KARŞILIYOR
Canon EOS 600D çekimlerde sunduğu yüksek performans ile de giriş seviyesi kameralar arasında öne çıkıyor. Yüksek ISO seçeneklerinde bile yüksek kalitede kareler çeken EOS 6OOD aynı zamanda sahip olduğu tonal aralıkla da giriş sınıfındaki diğer modellerden bir adım önde. DIGIC 4 işlemci saniyede 50 kare video çekimi gibi yüksek işlemci gücü gerektiren işlemleri gerçekleştirebilirken, kameranın uzun pozlamalı çekimlerin ardından gerçekleşen işlem süresi de oldukça kısa. Otomatik çekim özellikleri ile amatör kullanıcıların beğeneceği 600D, performans özellikleri ile de profesyonellerin dikkatini çekebilecek bir kamera.

► Detaylar sayfa 2‘de

YORUMLAR