reklamı kapat

POPÜLER

LG, Philips ve Sharp akılı televizyon uygulamalarına standart getiriyor

Önce telefonlarımız sonrasında da televizyonlarımız akıllandı. Ancak bu akıllanma süreci beraberinde gereklilikleri de getirdi. Bu gerekliliklerin en önemlisi de uygulamalar ve oyunlar. Akıllı telefonlara özel uygulama marketleri, farklı kategorilerde kullanıcılarına on binlerce farklı ve oyun sunar hale geldi. Aynı durum şimdi de televizyonlar için geçerli.
Her marka, kendi televizyonlarına özel uygulama ve oyunlar tasarlaması için geliştiricileri teşvik etmeye uğraşıyor. Ancak televizyonlarda durum telefonlardan farklı çünkü Android’inki gibi marketler Java gibi ortak platformlar yok. Yani bir televizyon için geliştirilen uygulama diğerinde çalışmıyor.

Bunun bir sorun olduğunun farkına varan üreticiler ise boş durmuyor. IFA’da açıklanan bir iş birliği söz konusu. LG, Philips ve Sharp, akıllı televizyonları için HTML5, CE-HTML ve HbbTV gibi açık standartları destekleyen ortak teknik özellikler belirlenmesi için kolları sıvadı. Geliştiricilere özel ilk SDK’nın ekim ayında yayınlanması bekleniyor. Her üç markanın da akıllı televizyonlarına uyumlu ilk uygulamaların ise yıl sonuna doğru ortaya çıkması öngörülüyor.