reklamı kapat

POPÜLER

“Akıllı Televizyon” rehberi

Bu ay bizi en zorlayan dosya konularından biri şüphesiz “Akıllı Televizyonlar” oldu. Önce devasa bir ürün karşılaştırması üzerinde yoğunlaştık daha sonra ürünlerden daha önemli olduğunu düşündüğümüz servis ve uygulamaları karşılaştırmayı hedefledik. Fakat firmalardan ürün tedarik etmek hiç de kolay olmadı. Üstüne ürün alamadığımız markalar da olunca ürün karşılaştırmasından vazgeçtik. Servis ve uygulama tarafına bakınca Türkiye’de faaliyet gösteren birçok üreticiyi hazırlıksız yakaladığımızı farkettik. Biz de dosyayı konsept ve platform karşılaştırmasına doğru çevirdik. Bu noktada Samsung, LG, Sony, Philips ve Panasonic’e akıllı televizyonlarla ilgili en merak edilen ve dosyayı okurken markalar arasında karşılaştırma yapabileceğiniz soruları yönelttik. Tarafsız bir şekilde tüm markalara aynı soruları gönderdik ve karşılaştırma yapabilmeniz için soru ve cevapları aynı şekilde yayınladık. Sorduğumuz sorular aynı zamanda akıllı televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında ipuçları taşıyor. İsterseniz sorulara paralel olarak akıllı televizyon almadan önce nelere dikkat etmek gerekiyor önce bir ona bakalım.

KABLOSUZ İNTERNET BAĞLANTISI
Akıllı televizyonların en büyük yeteneği internete bağlanabilmeleri. Bu noktada bir akıllı televizyon satın alırken mutlaka kablosuz internet bağlantı seçeneğine sahip olmasına dikkat edin. Yoksa eldekiler yetmiyormuş gibi bir de ethernet kablosuyla boğuşmanız gerekir. Kablosuz internet özelliğinin dahili olarak sunulması büyük bir avantaj. Aksi taktirde internete kablosuz olarak bağlanabilmek için bir adaptöre ihtiyacınız olacak.

İNTERNET TARAYICI
Akıllı televizyonunuzun internete bağlandığını fakat üzerinde bir internet tarayıcısının olmadığını hayal edin. Evet bir Ferrari’niz var ama direksiyonsuz! Kablosuz internet bağlantısından sonra sorgulanması gereken en önemli özelliklerden biri internet tarayıcı.

YÜKLENEBİLİR UYGULAMALAR
Elbette akıllı televizyonunuza yüklü halde gelen uygulamalar olacaktır. Fakat yüklü uygulamalardan kısa bir süre sıkılacağınız ve yeni uygulama arayışına gireceğiniz kesin. Bu nedenle satın alacağınız akıllı televizyona uygulama yüklenip yüklenmediğini ve daha da önemlisi uygulama mağazasında kaç uygulama olduğunu öğrenin.

HARİCİ KLAVYE DESTEĞİ
Akıllı televizyonların internetten beslendiğini söylemiştik. Peki, televizyonunuzdaki internet tarayıcısına standart bir uzaktan kumanda ile adres girişi yaptığınızı veya uzaktan kumanda tuşlarını kullanarak Gtalk üzerinde sohbet ettiğinizi hayal edebiliyor musunuz? İsterseniz hiç hayal etmeyin çünkü biz denedik. Standart bir uzaktan kumandayla herhangi bir şey yazmak tam anlamıyla eziyet! Bu da demek oluyor ki akıllı televizyon satın alırken mutlaka harici klavye bağlanabiliyor mu öğreniyoruz. Eğer bağlanamıyorsa, akıllı telefonumuzu kablosuz bir klavye olarak kullanıp kullanamadığımızı soruyoruz.

AKILLI TELEFON BAĞLANTISI
Harici klavye desteği sunmayan bazı modellere kablosuz olarak iPhone veya Android modelleri üzerinden bağlanmak ve telefonu bir klavye gibi kullanmak mümkün. Hatta cep telefonu üzerinden ses açıp kapama, kanal değiştirme gibi uzaktan kumanda üzerinde yapabileceğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz.

MARKALAR ve AKILLI TELEVİZYONLARI
Samsung Smart TV
LG Smart TV
Sony Internet TV
Philips Smart TV
Panasonic Viera Connect